اتصالات سیلندر پنوماتیک به چه شکل هستند؟

اتصالات سیلندر پنوماتیک به چه شکل هستند؟

اتصالات سیلندر پنوماتیک که با نام جک هم شناخته می شود نوعی ابزار است که نیروی هوای فشرده برای ایجاد جریان طولی یا رفت و برگشت استفاده میکند. راندمان این سیستم مثل هیدرولیک است اما در این مجموعه چون هوا به عنوان یک سیال بیشتر در دسترس است بازده ساده تری دارد و آلودگی کمتری نسبت به روغن هیدرولی کایجاد می کند و گزینه ای بسیار پرکاربرد در صنایع مختلف می باشد. این سیلندرها از اجرای جک پنوماتیک تشکیل شده از بدنه، پیستون یا میله متحرک، پکینگ و اتصالات می باشد. آنچه که تعیین کننده کورس آن می باشد توان مقاومتی آن در برابرفشارهای وارده و قدرت تحمل باری است که دارد.

اتصالات سیلندر پنوماتیک به چه شکل هستند؟

اتصالات سیلندر پنوماتیک به چه شکل هستند؟

 ساختار اتصالات سیلندر پنوماتیک

سیلندرهای یک طرفه، درزگیرهای پیستونی یک طرفه ای دارند که در جهت ورود هوا اتصال پیدا می کند. از متریال های قابل انعطاف برای ساخت درزگیرها استفاده می شود که داخل پیستون هایی از جنس پلاستیک یا فلز تعبیه می شود که در زمان به حرکت درآمدن وسیله نقلیه لبه های آن روی سطوح یاتاقان می لغزد. از جمله جک های یک طرفه می توان به سیلندر های دیافراگمی و سیلندرهای غلطکی اشاره نمود:
نقش پیستون را در این مدل جک ها، دیافراگم هایی از جنس پلاستیک یا فلزو پلاستیک بر عهده دارند. در این سیستم ها بر روی قسمت اصلی و هسته دیافراگم میله پیستون ها را اتصال می دهند و درزگیری های لغزشی انجام نمی شود و کشش های مکانیکی دیافراگم اصطکاک را ایجاد می نمایند. کورس های کوتاه ایجاد شده در سیلندر پنتوماتیک برای فرایندهای مهار، استحکام، بلند کردن و برجسته نمودن به کار می رود.

• سیلندر پنوماتیک دیافراگمی
اگر بخواهیم اجزاء جک ها را تجزیه کنیم از قسمت هایی مانند لوله استوانه ای، یاتاقان، میله پیستون، گردگیر، سرپوش های انتهایی می توانیم نام ببریم. روکش های این سیلندر از فولادهای کشیده شده فاقد درز درست شده است، برای افزایش طول عمر قسمت های درزگیر تعبیه شده داخل جک، قسمت بیرونی یا بدنه جک را باید ماشین کاری نمود. برای طراحی های ویژه بدنه جک پنوماتیک را از آلومینیوم، فولاد، برنج با روکش های داخلی کرم های سخت شده تهیه می کنند که برای کاربری های خاص یا در مواقعی که اثرات ناشی از تحلیل و خورندگی وجود دارد به کار می رود.

• شلنگ سیلیکونی
شلنگ سیلیکونی محصولی تولید شده از پلیمر سیلیسیم می باشد که در صنایع مختلفی از جمله دانش پزشکی، علوم آزمایشگاهی و صنایع غذایی کاربرد دارد. از مهمترین استفاده های این محصول می توان برای انتقال و جابه جایی سیالات و وکیوم ها استفاده نمود. از مهمترین خاصیت های این شلنگ نداشتن هر گونه مزه یا بو، سمی نبودن می باشد که در کنار دیگر قابلیت های آن سبب شده است که این فراورده کاربرد بسیار زیادی داشته باشد. این محصولات در درجه های متفاوتی از سختی و همچنین با توانایی به تاخیر انداختن شعله تولید می گردند. ازدیگر خاصیت های این شلنگ ها کشش استحکامی بسیار خوبی است که در طولهای زیاد به راحتی پاره گی نمی دهند و همین ویژگی سبب تمایز آنها از شلنگ های معمولی شده است. محدوده استفاده و کاربرد این شلنگ ها زیاد می باشد و دلیل آن ویژگی های منحصر به فرد شلنگ سیلیکونی می باشد.
این شلنگ های پر کاربرد در درجه حرارت های بسیار زیاد توان مقاومتی خوبی نشان می دهند به گونه ای که در دمایی بسیار بیشتر از مکانی که قارچ ها و میکروب ها فعالیت می کنند پایدار بوده اند بنابراین گزینه ای بسیار مناسب برای تولید تجهیزات پزشکی می باشند. برای استفاده در تجهیزاتی مانند رادیاتور و سیستم های خنک کننده از شیلنگ سیلیکونی بهبود یافته با پلی استربهره می گیرند.

اتصالات سیلندر پنوماتیک به چه شکل هستند؟

اتصالات سیلندر پنوماتیک به چه شکل هستند؟

خرید اتصالات سیلندر پنوماتیک

خرید جک هیدرولیک را باید با دقت و سر حوصله انجام داد و گزینه های تاثیر گذار و مهم را مانند قیمت اتصالات سیلندر پنوماتیک در این محصولات مورد بررسی قرار داد تا انتخابی مناسب داشته باشید. در راستای خرید سیلندر هیدرولیک باید شناخت و آشنایی کافی با انواع این محصولات داشته باشید. کارامدترین و پراستفاده ترین مدل سیلندرهای پنوماتیک مدلی است که داخل یک استوانه بسته حرکت می نماید. همانگونه که در بالا اشاره شد این محصولات را با توجه به کارکرد و فعالیتشان به دو گروه سیلندرهای یک طرفه و دو طرفه دسته بندی می کنند. در واقع قیمت فروش اتصالات سیلندر پنوماتیک از فاکتورهای زیادی تاثیر می پذیرد و باید در زمان خرید مورد توجه قرار داد. میزان انرژی و نیرویی که بدنه استوانه ایی لازم دارد را باید در زمان خرید سیلندر هیدرولیک به گونه ای صحیح مورد ارزیابی قرار داد.

سطح پیستون نیرو و انرژی نظری موجود در سیلندر می باشد که با فشار هوای برآورد شده ضرب می گردد. در واقع در مورد انرژی های لازم برای جک های یک طرفه باید از این مقادیر جدا گردد. انرژی های استفاده شده در بار به سبب پائین آمدن فشار در این مجموعه از 3 درصد تا 20 درصد افت خواهد داشت. چنانچه سطح بهینه در پیستون A برآورد شود می توان ضخامت بهینه در مته D را با استفاده از این فرمول پیدا نمود در واقع برای گزینش ملاک اصلی ترتیب اتصال سیلندر و پیکربندی های حاصله از آن می باشد. آلوده شدن سیستم، نشتی های جزئی و اصطکاک، خوردگی و تحلیل از جمله مسائلی هستند که بر فشار هوا و تعاملات موجود برای عملیات محرک سیلندر پنوماتیک اثر می گذارد. محرک و سیستم قدرت مایعات و سیالات باید به گونه ای درست و مناسب اندازه گیری شود تا از هدر رفت نیرو و انرژی ممانعت کند.سیلندر پنوماتیک که با نام جک نیز شناخته می شود نوعی ابزار است که از نیروی هوای فشرده به منظور ایجاد جریان طولی یا رفت و برگشت استفاده می کند. آشنایی با اتصالات سیلندر پنوماتیک قبل از خرید آن می تواند تاثیر به سزایی در نتیجه نهایی خرید داشته باشد.

 

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *