انگل ولو چیست؟

انگل ولو چیست؟

انگل ولو چیست؟ 

انگل ولو در واقع یک اکچویتور پنیوماتیکی با طراحی پاپت سیت و فنر برگشت است و مسیر عبور سیال را تحت عنوان یک شیر ۲/۲ باز و بسته می کند. در حقیقت در انگل ولو، قسمت تحریک شیر از مسیر عبور جریان فاصله دارد، مکانیزم طراحی آن به نحوی است، که فلوی عبوری بالا بوده و می توان با تمهیداتی ضد انفجار بودن آن را تضمین نمود.

انگل ولو چیست؟

انگل ولو چیست؟

 

انگل ولوها، معمولا به صورت بادی تحریک می‌شود در مواردی که استفاده از شیرهای برقی‌ معمولی به دلیل شرایط سیال نظیر دمای بالا یا ویسکوزیته بالا و یا حتی اختلاف فشار صفر امکان پذیر نیست، می‌توان از شیر زاویه‌ای یا انگل ولو استفاده کرد.

در محیط‌ های انفجاری نیز به خاطر ماهیت اکچویتور یا عملگر پنوماتیک خود نیز کارایی دارند.

 

شیر زاویه ای یا انگل ولو، معمولا در مواردی که سیال حاوی جرم خارجی و کثیف باشد هم به خوبی عمل می‌کند و جریان زیادی از سیال را از خود عبور می‌دهد.

انواع انگل ولو پنوماتیک از نظر اتصال

  • انگل ولو پنوماتیک رزوه ای

در این نوع اتصال که متداول ترین نوع اتصال انگل ولو پنوماتیک هست، رزوه ای به لوله متصل می شود که باز کردن و بستن آن به آسانی امکان پذیر است.

angle-valve
  • انگل ولو پنوماتیک فلنجی

در اتصال انگل ولو پنوماتیک فلنجی همان طور که از نامش پیداست، توسط فلنج به فلنج های متصل به لوله متصل و با پیچ و مهره بسته می شود.

انواع انگل ولو پنوماتیک از نظر متریال

  • انگل ولو پنوماتیک استیل

در این مدل جنس بدنه و اکچیتور انگل ولو پنوماتیک، از استیل 304 و 316 و 316L است که با توجه به نوع سیال و درجه حرارت مشخص می شود.

 

  • انگل ولو پنوماتیک برنزی

این مدل انگل ولو پنوماتیک برنزی، از دو بخش انگل ولو برنزی برای سیال آب شور و غیره و اکچیتور پنوماتیک که معمولا پلاستیکی است مونتاژ می شود.

 

فروشگاه ابزار دقیق پنل انگل ولو یا شیر زاویه‌ای
  • انگل ولو پنوماتیک فولادی

جنس انگل ولو از فولاد A216 Gr WCB و A105 هست و اکچیتور پنوماتیک پلاستیکی یا استیل مونتاژ می شوند.

مکانیزم عملکرد انگل ولو های پنوماتیک

تحریک این شیر به صورت بادی بوده و از طریق فشار هوا بر روی پیستون و استم، عملیات باز و بست شیر انجام می شود. انگل ولو های پنوماتیکی به صورت نرمال اپن و هم نرمال کلوز موجود می باشند، که در حالت اول باز بوده و با اعمال فشار بسته می شود و در حالت دوم در حالت عادی بسته می باشد که با اعمال فشار بر روی پیستون باز می گردد.

اجزاء انگل ولو پنوماتیک

انگل ولو پنوماتیک یا همان انگل ولو پیستونی که توسط یک پلاگ که به پیستون و استم متصل می شود و با نیروی باد فنر باز می شود، قطع و وصل سیال را انجام می دهد. لازم به ذکر است از انگل ولو پنوماتیک می توان برای کنترل سیال در مدت طولانی استفاده کرد. در صورت بسته شدن ورودی و خروجی انگل ولو توسط آشغال، به آسانی می توان با یک سیخ یا سیم باریک مسیر سیال را باز کرد. از این شیر عموما در شرایطی که ویسکوزیته بالا باشد استفاده می گردد.

قیمت انگل ولو پنوماتیک با توجه به جنس بدنه انگل ولو و جنس اکچیتور و سایز و نوع اتصال مشخص می شود.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *