روغن زن هیدرولیک چیست؟

روغن زن هیدرولیک چیست؟

روغن زن هیدرولیک یکی از اجزای مهم و کاربردی در سیستم انواع خودروهای هیدرولیک به حساب می‌آید.  توجه به پیچیدگی سیستم هیدرولیک یک خودرو از موارد مهم و قابل اهمیت است. برای آشنایی با هر قسمت از آن باید با تمامی جزئیات ریز و درشت موجود در این سیستم آشنا شد.

هیدرولیک چیست ؟

این کلمه از واژه ی هیدرو به معنای جریان یک مایع یا سیال گرفته شده است. امروزه برخلاف گذشته که هیدرولیک را تنها به معنای آب میدانستند! با اهمیت بیشتر به این موضوع، این کلمه در خصوص به کارگیری از آب و چرخه ی آب مورد استفاده قرار میگیرد. روغن زن هیدرولیک نیز به عنوان ابزاری برای تزریق روغن به داخل سیستم هیدرولیک یک خودرو بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. سیستم هیدرولیک از مهم ترین بخش های تشکیل دهنده مربوط به یک اتومبیل میباشد. این سیستم وظایف مهم و زیادی را در انواع خودرو بر عهده دارد از جمله این وظایف میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
پایداری بالای خودرو
راحتی در کنترل و چرخش فرمان خودرو
حذف لرزش های فرمان تا حد امکان پایین بودن
حساسیت فرمان هنگام حرکت در سرعت بالا
روغن زن هیدرولیک در فرآیندهای مهندسی و صنعتی انتقال نیرو، یکی از مهمات محسوب میگردد و سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک به خوبی این وظیفه را با کمترین هزینه و نیروی زیاد به خوبی به انجام میرسانند. استفاده از این دو سیستم به جای سیستم های مکانیکی قدیمی بسیار بهتر و به صرفه تر میباشد.

روغن زن هیدرولیگ

پنوماتیک چیست ؟

یکی از انواع انرژی های پرکاربرد در صنایع، پنوماتیک میباشد که به شکلهای مختلفی کاربرد دارد. این نوع انرژی و سیستم در بین صنعتگران  یک انرژی با خطر پایین و همچنین تمیز و ارزان مورد استفاده قرار میگیرد.
تفاوت سیستم هیدرولیک و پنوماتیک
کارکرد سیستم هیدرولیک به روغن هیدرولیک بستگی دارد ( روغن زن هیدرولیک و نوع و جنس بدنه آن نیز در کارکرد و انتقال روغن از اهمیت بالایی برخوردار است.) اما کارکرد صحیح سیستم پنوماتیک بستگی به هوای فشرده در این سیستم دارد.
سیستم هیدرولیک فشاری ما بین 150 تا 300 بار را تحمل میکند در حالی که در سیستم پنوماتیک این فشار معادل 16 بار است.
در سیستم پنوماتیک به علت به کارگیری هوای فشرده آلودگی ایجاد نمیشود و به همین علت از این نوع سیستم در صنایع غذایی استفاده میگردد.

روغن زن پنوماتیک

وظیفه روغن زن هیدرولیک چیست ؟

روغن زن هیدرولیک وظیفه ی تزریق روغن را به سیستم هیدرولیک یک خودرو برای روانکاری قطعات مهم موتور از جمله شیرها و سیلندر را برعهده دارد. از آنجایی که روانکاری اجزای داخلی موتور و سیستم هیدرولیک باید دائما صورت پذیرد روغن زن هیدرولیک باید برای مراقبت از واحد هیدرولیک وجود داشته باشد.

سخن پایانی

برای سلامت سیستم خودروی خود باید به نصب روغن زن هیدرولیک از بهترین نوع و جنس توجه ویژه ای داشته باشید زیرا در صورت بروز هرگونه مشکل برای آن، سیستم هیدرولیک خودرو دچار مشکلات جدی میگردد.
توجه به سیستم هیدرولیک خودرو از جمله روغن زن هیدرولیک و سایر اجزای مهم آن میتواند به شما برای حفظ سلامت خودروی خود کمک ویژه ای کند. بنابراین بهتر است قبل از خرید خودروهایی با سیستم هیدرولیک با این سیستم و اجزای آن هرچند جزئی آشنایی داشته باشید.

برای خرید کلیک کنید.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *