سیلندر پنوماتیک قلمی چیست؟

سیلندر پنوماتیک قلمی چیست؟

سیلندر پنوماتیک قلمی را در بسیاری از مشاغل، صنایع سنگین و کارخانه‌جات مورد استفاده قرار می‌دهند. این وسیله را می‌توانید در ابعاد مختلف و انواع یک طرفه و دوطرفه  در بازار بیابید. بدنه جک از آلومینیوم می‌باشد که در برابر ضربه، فشار و زنگ زدگی مقاومت بسیار خوبی دارد. این سیلندرها در کنترل فشار هوا در ابزارآلات بسیار کاربردی هستند.

سیلندر پنوماتیک قلمی

این جک‌ها مانند بسیاری از دستگاه‌های هم ردیف خود فشار هوا را کنترل می‌کنند. سیلندر قلمی را می‌توانید در دو مدل یک طرفه و دو طرفه و همچنین در ابعاد و اندازه‌های مختلف بیابید.
یک طرفه: در جک پنوماتیک یک طرفه زمانی که فشار هوا وارد پیستون می‎شود، آن را به حرکت در می‌آورد و باعث می‌شود که میله به سمت جلو حرکت کند. اما حرکت بازگشت، درواقع بازگشت به حالت اولیه به کمک وسایل دیگری اتفاق می‌افتد.
دو طرفه: در این وسیله حرکت از دو طرف صورت می‌گیرد. درواقع زمانی که هوا وارد محفظه می‌شود، پیستون شروع به حرکت می‌کند و فار هوا را به سمت جلو می‌راند. در این زمان فشار هوای دیگری از سمت دیگر وارد محفظه‌شده و پیستون را به حالت اولیه بر می‌گرداند.

نمونه سیلندر پنوماتیک قلمی

ویژگی سیلندر پنوماتیک قلمی

برای آن که بتوانیم با این وسیله بیشترآشنا شویم بهتر است اجزای آن را کامل مورد بررسی قرار دهیم. این اجزا شامل:

کورس

درواقع فاصله‌ای که بین نقطه شفت وجود دارد را کورس می‌گویند. این فاصله از ابتدا تا انتهای نقظه شفت اندازه‌گیری می‌شود. این فاصله بر اساس تجهیزاتی که سیلندر قرار است به آن متصل شود، متفاوت است.

قطر میل پیستون

شاید برایتان جالب باشد که قطر پیستون در دوام آن تاثیر بسیار زیادی دارد. علاوه بر آن که میل پیستون را سالم نگه می‌دارد، در زمانی که پیستون، زیاد کار می‌کند و گرم می‌شود، اگر اندازه آن کوتاه باشد خیلی زود می‌شکند و یا خم می‌شود. به همین دلیل در هنگام خرید سیلندر پنوماتیک قلمی به آندازه آن توجه داشته‌باشد.

مقدار ضربه‌گیری

همانطور که میدانید سیلندر با فشارهوا کار می‌کند و البته تنها در یک مسیر حرکت نمی‌کند. هر حرکتی که با پیستون صورت می‌پذیرد، ضربه‌هایی را به درون محفظه آن وارد می‌کند. این ضربه‌ها به مرور زمان خساراتی را به پیستون وارد می‌کند و بعد از مدتی دیگر آنطور که باید کار نمی‌کند. به همین دلیل مقدار ضربه‌گیر در آن اهمیت فراوانی دارد. درواقع طول عمر پیستون با مقدار ضربه‌گیر شناخته می‌شود.

نمونه سیلندر پنوماتیک قلمی

کاربرد سیلندر پنوماتیک قلمی

این وسیله در بسیاری از تجهیزات مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کارهایی که نیاز به جابه‌جایی اشیا کم وزن و یا با وزن متوسط است، سیلندر قلمی را به کار می‌گیرند. در ماشین‌‌های بسته‌بندی و در تجهیزات خط تولید از این وسیله استفاده می‌کنند. همچنین در تجهیزات پزشکی، ساخت قطعات صنعتی، خطوط تولید کارخانه‌های لبنیات، خطوط تولید سرامیک، خطوط تولید ایران خودرو و بسیاری از کارخانجات دیگر می‌توان این وسیله را یافت. در بسیاری از کارها مانند ساخت و طراحی گیره‌های پنوماتیک، پرس‌کردن قطعات مختلف، جدا کردن قطعات از قالب‌های مختلف یا پرتاب قطعات، فشرده‌سازی انواع قطعات از پنوماتیک قلمی استفاده می‌شود.

سخن پایانی

سیلندر پنوماتیک قلمی یکی از قطعاتی است که در بسیاری از خطوط تولید کارخانجات یافت می‌شود. در بازار می‌توانید اندازه‌های مختلف آن را بیابید که هر کدام برای وسیله‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. در هنگام خرید سیلندر قلمی حتما به اندازه پیستون، جنس آن و به اندازه کورس دقت کنید.

برای خرید کلیک کنید.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *