پمپ پنوماتیک و انواع آن

پمپ پنوماتیک و انواع آن

پمپ پنوماتیک چیست؟

پمپ پنوماتیک از هوای فشرده برای انتقال انرژی استفاده می کند و در صنعت کاربرد دارند. این سیستم معمولا یا باشید دستی یا اتوماتیک کنترل می شوند نسبت به پمپ های گازی یا برق مزایای بیشتری دارند.این مدل پمپ ها در پالایشگاه ها بسیار محبوب هستند علت هم این است که ایمنی ساختار آن ها خطر انفجار را  تا حد خیلی خوبی کاهش می دهد.

نگاه کلی به مزایا و معایب پمپ های پنوماتیک

مزایا:

صرفه اقتصادی

کاهش تولید ضایعات شیمیایی

کم کردن زمان تعمیر

کاهش احتمال انفجار

معایب:

رطوبت باعث خرابی آنها می شود.

ظرفیت پایین فشار

سر و صدای زیاد

پرکاربرد ترین پمپ پنوماتیک ​

پمپ پنوماتیک دیافراگمی  محبوب ترین رایج ترین  مدل پمپ پنوماتیک است.این مدل برای انتقال مایعات صنعتی، سیالات با ویسکوزیته بالا، مایعات خورنده و ساینده کاربرد دارد.

Pneumatic pump

روال کاری پمپ دیافراگمی چیست؟​

دیافراگم ها توسط یک میله به یکدیگر متصل شده اند. شیر توزیع هوا در پشت دیافراگم ها هوای فشرده را به پشت آن ها وارد کرده سبب مکش و هدایت سیال به سمت پورت خروجی می شود. ابتدا  فشار کاهش یافته و سیال وارد محفظه می شود، سپس فشار افزایش پیدا می کند و به سمت شیر خروجی حرکت می کند.

ویژگی های پمپ دیافراگمی ​

  1. پمپ های پنوماتیک را معمولا از جنس پلاستیک می سازند، اما پمپ های دیافراگمی را از جنس فولاد ضد زنگ می سازند.
  2. دیافراگم ها به طور مستقیم با سیال در ارتباط هستنداز این رو امکان آسیب یا نشتی قطعه وجود دارد پس مرتب باید چک شوند.
  3. این پمپ به طور خشک هم کار می کنند اما باید توجه کنید که مدت زمانی که خشک کار می کنند نباید زیاد باشد.

انواع پمپ های دیافراگمی ​

  • پمپ پنوماتیک بادی
  • پمپ های دیافراگمی موتوری
  • پمپ پنوماتیک هیدروسلولی
  • پمپ پنوماتیک سلنوئیدی
pneumatic_diaphragm_pump

پمپ پنوماتیک بادی

این پمپ برای مایعات با ویسکوزیته بالا مناسب بوده و هیچ مایعی در درون آن گیر نمی کند. از پمپ پنوماتیک بادی برای مایعات با حجم بالا استفاده می شود. درگاه ورودی و خروجی این پمپ از 8/3 تا 2/1 اینچ متغیر بوده و دبی ای در محدوده ی 2 تا 10 گالون بر دقیقه دارد.

پمپ های دیافراگمی پمپی

 این پمپ ها در دو شکل متفاوت ساخته شده است.

اولین مدل پمپی است که سوییچ نیروی ثابت دارد که دقیق و برنامه ریزی شده پمپ را خاموش و روشن می کند. برنامه ریزی َآن به تنظیمات پمپ مربوط است. این مدل پمپ پنوماتیک موتور معروفی است.

مدل دوم مدل بای پس می باشد که اگر در آن دریچه بسته باشد یا هرجایی که پمپ بر خلاف نیروی داخلی سیستم کار کند، از جریان جلوگیری می کند. اما اگر شیر خروجی مدتی بسته بماند، دمای سیال در این پمپ به شدت بالا می رود و می تواند به اجزای داخلی آن آسیب بزند.

پمپ پنوماتیک هیدرو سلولی

بزرگترین پمپ پنوماتیک ساخته شده این مدل است  که با استفاده از دوران یک شافت می توان فشاری در بازه 1500 تا 2500 PSI  و دبی ای برابر با 36 گالون بر دقیقه تولید کند. پمپ پنوماتیک هیدروسلولی از موادی مانند الاستومر برای پمپاژ سیالهای اسیدی،  مواد ساینده و سیالات داغ ساخته می شود.

Pneumatic pump

پمپ پنوماتیک سلنوئیدی

پمپ پنوماتیک سلنوئیدی از یک موتور الکتریکی تشکیل می شود  که آهنربای سلنوئیدی را کنترل می کند. وقتی موتور را روشن می کنید، سلنوئید موجود درپمپ، نیروی مغناطیسی از خود تولید می کند که با قطعه فلزی فرومغناطیس قرار داده شده بر روی دیافراگم همکاری و همانگی دارد و باعث انعطاف پذیر شدن آن می شود. 

انواع دیافراگم هایی که در پمپ ها استفاده می شود!

دیافراگم های صاف

از جمله دیافراگم های ارزان قیمت می باشد و می تواند فضای خالی از جو بین محفظه ها ایجاد کند اما راندمان پایینی دارد. از دیگر معایب آن عمر کوتاه و تغییر شکل آن در برابر ضربات متعدد است.

دیافراگم گرد

مهم ترین ویژگی این دیافراگم این است که در برابر ضربات متعدد مقاوم است و تغییر شکل نمی دهد. و نسبت به دیافراگم صاف عمر بالایی دارد. در مورد صرفه اقتصادی این دیافراگم باید گفت که از دیافراگم های صاف گران تر است اما از نظر کارکرد از آن بهتر است.

دیافراگم ساختاری 

در این مدل دیافراگم یک سطح شیار شیار داریم، چرا که این شیار ها باعث می شود آستانه تحمل بالا برود. این مدل دیافراگم راندمان بالاتری نسبت به بقیه دارند. 

 

diaphragm-pump-type

متریالی که در پمپ پنوماتیک استفاده می شود چیست؟

معمولا پمپ های پنوماتیک از جنس آلومینیوم، پلاستیک، فولاد زنگ نزن و یا چدن ساخته می شوند. همچنین جنس دیافراگم این پمپ ها به طور عمده از جنس پلاستیک و تفلون می باشد. البته باید توجه داشت که جنس دیافراگم را براساس نوع سیال انتخاب می کنند چونکه دیافراگم داخل پمپ نصب می شود و قطعات داخل پمپ باعث خورده شدن این قطعات می شوند. 

برای خرید یک پمپ چه عواملی تاثیر گذارند؟

برند پمپ

 اولین قدم برای شناسایی یک پمپ خوب برند آن است. که در این زمینه ساخت پمپ های بادی، آمریکا، انگلستان، ایتالیا، آلمان، ژاپن، چین و ترکیه می باشد.

متریال پمپ

یکی از موارد حائز اهمیت در انتخاب پمپ، سازگاری متریال قسمت هایی از پمپ که با سیال عبوری از آن در تماس است می باشد. درصورتی که سیال عبوری خاصیت خورندگی یا سایندگی داشته باشد باید جنس پمپ را متناسب با آن در نظر گرفت.

دبی پمپ

میزانی از عامل که پمپ در واحد زمان تحویل می دهد.

مطالب دیگر

اکومولاتور چیست ؟

اکومولاتور چیست ؟

اکومولاتور وسیله‌ای است که در سیستم‌ های برودتی مایع را از گاز جدا می‌ کند. این وسیله در انتهای خط ساکشن ( قبل از کمپرسور

ادامه مطلب »
خصوصیات فلومتر توربینی 

خصوصیات فلومتر توربینی 

از انواع فلومتر‌های کاربردی که از دقت زیادی دارند، می‌توان به فلومتر توربینی اشاره کرد. این دبی سنج از انرژی مکانیکی مایع برای چرخاندن روتور

ادامه مطلب »
برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *