کمپرسور باد پنوماتیک چیست؟ | قیمت 1402

کمپرسور باد پنوماتیک چیست؟ | قیمت 1402

کمپرسور باد پنوماتیک چیست؟

کمپرسور باد پنوماتیک سال‌ها است که در صنایع مختلف یکی از ابزارهای ضروری محسوب می‌شود.در این مقاله قصد داریم درباره ویژگی‌ها و عواملی که در قیمت کمپرسور باد پنوماتیک تأثیر دارد، نکاتی را ارائه کنیم.

کمپرسور باد پنوماتیک سال هاست که در صنعت یکی از ابزارهای ضر.ری محسوب می شود. در این مقاله از هیدرونرما قصد داریم که درباره ویژگی های این کمپرسور صحبت کنیم. پمپ پنوماتیک کاربرد های زیدی در صنعت دارد. برای مثال از نیرویی که هوای فشرده ایجاد می کند استفاده می کنند که تا شیرهای کنترل و وسایلی مانند انواع جک و موتور را راه اندازی کنند. 

در رابطه با قیمت کمپرسور باید بگوئیم که بر اساس حجم مخزن، نوع موتور و کارایی آن معین می شود. این مخزن در واقع برای این تعبیه شده است که نیروی لازم برای فشرده سازی هوا را ذخیره کند. چند مدل از کمپرسور های باد اسکرو، توربینی، پمپ باد پرده ای می باشند. از این مدل کمپرسور ها برای فشرده کردن هوای فشرده در صنایع بزرگ و کوچک استفاده می شود.  

کمپرسور هوای پنوماتیک

کاربرد انواع کمپرسور های باد

معمولا کارخانه ها و کارگاه های بزرگ صنعتی از کمپرسور نوع اسکرو استفاده می کنند، زیرا این مدل از کمپرسور تا حجم تقریبا 200 متر مکعب فضا دارند. به این مدل کمپرسور روتوری نیز گفته می شود. یکی دیگر از انواع کمپرسور توربینی نام دارد که، که می تواند بیش از هزار متر مربع را فشرده کند. بقیه کمپرسور ها برای سیستم های غیر صنعتی استفاده دارند، دارای قدرت کمتری نسبت دو مدل نام برده شده است. 

فشرده سازی حجم هوای بیشتر با کمپرسور پرده ای

در ابتدای مقاله به این موضوع اشاره کردیم که کمپرسور ها در صنایه مختلفی کاربرد دارند. یکی از مدل های کمپرسور که در معادن و کره های ریخته گری استفاده زیادی دارد، کمپرسور پرده ای است. تنها زمانی این این مدل استفاده می شود که برای نیاز به نیروی کمتری نیاز باشد. کاربرد کمپرسور پرده ای به منظور راه اندازی دستگاه‌های کوچک می‌باشد. طبیعتاً قیمت کمپرسور باد پنوماتیک نسبت به این نوع کمپرسور کمتر خواهد بود.

کمپرسور هوا پنوماتیک

خنک‌کننده کمپرسور باد

یکی از فاکتورهایی که تاثیر مستقیم روی قیمت کمپرسور باد پنوماتیک دارد، خنک کننده انتهایی این دستگاه است. در کمپرسور برای تامین هوای فشرده انرژی زیادی می شود، بنابراین این خنک کننده می تواند به طول عمر این موتور بیافزاید. چون فعالیت دستگاه پمپ باد پنوماتیک با استفاده از مبدل حرارتی انجام می‌گیرد، این دستگاه باید گنجایش لازم را برای جذب رطوبت هوا داشته باشد. خنک‌کننده انتهایی دستگاه نقش مهمی در کاهش ۴۰ درصدی رطوبت هوای فشرده دارد. به همین علت دستگاه پمپ بادی که فاقد این نوع خنک‌کننده باشد، نمی‌تواند هوای فشرده مطلوبی را تأمین کند.کمپرسور های باد به وسیله روغن ، هوا یا آب خنک کاری میشوند.بسته به مدل کمپرسور باد یکی از این خنک کننده ها مورد استفاده قرار میگیرد.

pneumatic-air-compressor

هوای فشرده در پمپ باد های خشک و روغنی

کارخانه های صنعتی که در زمینه تولید و فروش کمپرسور باد فعالیت دارند دو مدل کمپروسر خشک و روغنی را به بازار ارائه می کنند. از مدل خشک بیشتر برای دستگاه های بسته بندی مواد غذایی استفاده می کنند. به بیان دیگر می توان گفت که کمپرسور های خشک محدودیت همراه دارند، چرا که در این کمپرسور ها از روغن استفاده نمی شود و این باعث می شود که این دستگاه ها زودتر فرسوده شوند. البته ناگفته نماند که این موضوع به متریال دستگاه نیز بستگی دارد. 

Compressors-ChiocagoPneumatic

قیمت کمپرسور باد پنوماتیک

برای اینکه ابزارهای پنوماتیک را راه اندازی کنند از پمپ باد استفاده می کنندهوای فشرده در این دستگاه ها به اندازه کافی تولید می شود.نکته مهم این ویژگی ها این است که در این پمپ ها می توان هوا را منتقل کرد.با توجه به این که کمپرسورهای باد پنوماتیک به بهترین شکل ممکن هوا را ذخیره‌سازی می‌کنند، کارخانجات و سایر کارگاه‌های صنعتی با استفاده از این دستگاه، برای تأمین هوای فشرده نیاز خاصی به چندین کمرپسور نخواهند داشت.

حرارت و سرعت دو عامل مهم تاثیر گذار

تغییرات دمای محیط بر فعالیت کمپرسورهای باد پنوماتیک تاثیر ندارد. قبل از خرید کمپرسور باد بهتر است اول نیاز دستگاه پنومات خود را اندازه گیری کنید بعد از آن کمپرسور باد مد نظرتان را تهیه کنید. یکی از دلایلی مهمی که باعث شده از این دستگاه در صنایع مواد غذایی، صنایع چوبی و تولید پارچه و چرم استفاده کنند، تأمین هوای فشرده بسیار تمیز و جلوگیری از ورود هوای آلوده به داخل مخزن است. همان طور که بالاتر هم اشاره کردیم قیمت کمپرسور پنوماتیک بر اساس سرعت فشرده سازی این دستگاه تعیین شود. عملکرد قوی و سیلندر ها باعث شده تا این دستگاه ها به راحتی با استفاده از کمپرسور ها کار کنند. همچنین هنگام استفاده از دستگاه می‌توانید مقدار سرعت و نیروی مصرفی را با توجه به نیازی که دارید تنظیم کنید.

compressor

نکاتی که باید هنگام استفاده از کمپرسور باد پنوماتیک توجه کنید

توجه داشته باشید هنگامی که هوای فشرده از سیستم تخلیه می‌شود، صدای بسیار زیادی تولید می‌کند و شما برای کاهش این صدا باید از ابزاری به نام صدا خفه کن استفاده کنید. یکی از معایب سیلندرهای پنوماتیکی قرار گرفتن آن‌ها زیر بار می‌باشد، همین امر سبب شده تا سرعتی متغیر داشته باشند. البته برای برطرف کردن این ایراد، در تولید جدیدترین دستگاه‌های پمپ باد آلیاژی از تفلون را به جای شفت سیلندر قرار داده‌اند.

کلام آخر

مزیت‌های این دستگاه نسبت به معایب آن بسیار بیشتر است، علاوه بر تمیزی، تعمیرات و نگهداری آسان این دستگاه، شما می‌توانید برای راه اندازی سیستم‌های الکتریکی و هیدرولیکی با خاطری آسوده از این دستگاه استفاده کنید. زیرا هیچ گونه خطری شما را تهدید نمی‌کند.

با توجه به این که قیمت کمپرسور باد پنوماتیک در سایر فروشگاه‌ها و سایت‌ها متفاوت می‌باشد، شما می‌توانید با رفتن به سایت هیدرونرما اطلاعات کافی را در مورد انواع کمپرسورها و قیمت‌های آن‌ها بدست آورید و با استفاده راهنمای خرید، کمپرسور مورد نیاز خود را انتخاب نمایید.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *