شیر توپی پنوماتیک

به شیر توپی پنوماتیک شير سوپاپي نيز گفته مي‌شود. اين شير توپي يكي از مدل‌ها و انواع فلو كنترل پنوماتيك است. فلو كنترل پنوماتيك، شير كنترل جريان است و از اين قطعه براي كاهش سرعت جريان در سيستم‌هاي پنوماتيك استفاده مي‌شود. خرید شیر توپی پپنوماتیک

شير سوپاپ يا همان شیر توپی پنوماتیک براساس يك توپ، طراحي شده است. زماني که سوراخ توپ با جریان به صورت ردیفی قرار می‌گیرد، شیر باز می‌شود. هنگام چرخش توپ، بسته خواهد شد. این شیر پنوماتیک در بسیاری از چرخه‌ها با دوام و قابل اطمینان هستند. فروش شیر توپی پنوماتیک

شیر توپی پنوماتیک
نحوه كار شیر توپی پنوماتیک

سوپاپ توپی یک چهارم شیر چرخشی است، که جریان یک محیط را با داشتن یک توپ چرخان توخالی کنترل می‌کند. هنگامی که قسمت توخالی توپ با جریان (لوله یا شیلنگ) همسو باشد، دریچه باز است و جريان قادر به عبور از آن است. زماني كه قسمت جامد توپی با جریان مطابقت داشته باشد، عبور جريان بسته خواهد شد. با چرخش 90 درجه اين توپ تغيير مكان خواهد داد، براي همين، به نام یک چهارم چرخش شیر شناخته مي‌شود. قیمت شیر توپی پنوماتیک

همچنین می‌توان شیر را به صورت كاملا باز و کاملا بسته تنظيم كرد. با اين وجود، اين امكان براي شما فراهم مي‌شود كه جریان را دقیق‌تر تنظیم کنید. شیرهای توپی معمولی دارای دو پورت ورودي و خروجي هستند. البته شیر توپی پنوماتیک سه پورت (L یا T) نیز موجود است و بسته به نحوه مونتاژ و نصب شیر، تعیین می‌کند که چرخش 90 درجه‌ای توپ چگونه جریان رسانه را هدایت خواهد كرد. سوپاپ توپي با چهار پورت وجود دارد اما استفاده از آن‌ها بسيار كم است.

دریچه‌های توپی دارای یک سوپاپ هستند، که به توپ متصل شده و چرخش آن را کنترل می‌کند. در واقع میله سوپاپ به یک دسته دستی متصل شده، تا شیر را فعال کند. با این حال، می‌توان دریچه سوپاپ را به یک محرک چرخشی پنوماتیک یا الکتریکی متصل کرد تا سوپاپ را بچرخاند تا شیر توپی را به طور خودکار یا از راه دور باز و بسته كند.
انواع شیر توپی پنوماتیک

یک شیر توپی پنوماتیک را با توجه به کاربردي كه از آن مي‌خواهيد داشته باشيد، بايد انتخاب كنيد. شيرهايي با دریچه‌های توپی پنوماتیک، برای کنترل جریان یک رسانه، مایع یا گاز، با استفاده از یک توپ چرخان با یک سوراخ استفاده می‌شوند. توپ چرخان توسط یک محرک پنوماتیک که توانایی چرخاندن آن را دارد، کنترل خواهد شد. شیر توپی به دلیل عملکرد ساده، داشتن اطمينان كافي، عمر طولانی و کاربردهای وسیع، یکی از متداول‌ترین شیرآلاتي است كه در صنعت پنوماتيك مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در زير به انواع اين شيرها اشاره مي‌كنيم.

شیرهای توپی پنوماتيكي 2 طرفه

اين شیر توپی پنوماتیک دو پورت ورودی و خروجی دارد. رسانه عبوري از اين شير از یک سو به سوي دیگر جریان دارد و از شیر برای باز یا بسته شدن جریان استفاده می‌شود. به شیر توپی دو طرفه معمولاً شیر خاموش مي‌گويند.

دریچه‌های توپی پنوماتیک 3 طرفه

اين شير پنوماتيك، سه پورت دارد. پورت سوم به صورت مستقيم در توپ نيست، بلکه به شكل L یا T قرار دارد. پورت سوم، عملکردهای مختلف مدار (جهت جریان) شیر را ايجاد می‌کند. از اين شیر توپی پنوماتیک برای توزیع، مخلوط کردن یا هدایت جریان در جهت مورد نظر، استفاده مي‌شود. بنابراین، هر یک از 3 پورت می‌تواند به عنوان ورودی یا خروجی مورد استفاده قرار گيرد.

لوازم جانبی شیرتوپی pneumatic

اين لوازم شامل دریچه‌های توپی با استاندارد ISO (مناسب برای محرک پنوماتیک) است.
ساختمان بال ولو پنوماتیک

شيرهاي توپي پنوماتيك از لحاظ ساختمان بدنه به چهار دسته تقسيم مي‌شوند. در زير به اين ساختمان‌ها اشاره مي‌كنيم. ساختمان شیر توپی پنوماتیک به صورت يك تكه يا چند تكه ساخته شده‌اند. شيرهاي توپي پنوماتيك چند تكه، در دو يا سه تكه جدا از هم طراحي مي‌شوند كه به وسيله پيچ و مهره به هم متصل خواهند شد.

شیر توپی پنوماتیک