ترانسمیتر و انواع آن

ترانسمیتر و انواع آن

(ترکیب دو واژه TRANSFER+METER) الهام پرفته شده است؛ یعنی وسیله ای که بتواند یک کمیت فیزیکی را اندازه گیری کرده و آن را به مکانی دورتر مثل اتاق کنترل انتقال دهد.

دو نوع نیوماتیکی و یا الکترونیکی دارد. در هر دو مورد،سیگنال ارسالی استاندارد است و برای تجهیزاتی که در LOOP کنترل قرار دارند قابل فهم می باشد. در نوع الکترونیکی جریان 20-4 میلی آمپر و در نوع نیوماتیکی فشار هوای 15-3 PSI یا bar از سوی TRANSMITTER به کنترلر های الکترونیکی یا نیوماتیکی ارسال می شود.

ترانسمیتر صنعتی چیست؟

به بیان دیگر ترانسمیتر صنعتی ابزاری است که برای اندازه گیری کمیت ها و پارامتر های مختلف نظیر دما، فشار، رطوبت، سطح مایعات، فلو، گاز های های محیطی و مواردی از این دست استفاده می گردند. مقادیر اندازه گیری را به صورت جریان الکتریکی استاندارد در بازه 4 تا 20 میلی آمپر روی یک زوج سیم ارسال می نمایند. ترانسمیتر ایزوله (TRANSMITTER) جهت تبدیل انواع سیگنال های آنالوگ با دقت و کیفیت عالی به کار می رود.

پشتیبانی از تمامی سیگنال ها و رنج های مختلف اندازه گیری شامل سیگنال 4 تا 20 میلی آمپر DC، 0 تا 20 میلی آمپر DC، 0 تا 5 ولت DC، 0 تا 10 ولت DC، انواع ترموکوپل (Thermocouple) J,K,B,R,S,T,E,N، انواع RTD و PT100، پتانسیومتر (Potentiometer)، مقاومت (Resistance) ، ورودی و خروجی کاملا ایزوله در برابر نویز و نوسانات برق، فیلترینگ و تقویت سیگنال از نکات مهم در ترانسمیتر می باشد.

استفاده از ترانسمیتر ها

خروجی بدست آمده از ترانسمیتر ها قابل استفاده در نمایشگر ها، سیستم های پی ال سی (PLC) و تمام تجهیزات کنترلی می باشد. امروزه ترانسمیتر مصرف زیادی در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، سیمان، ریخته گری، داروسازی، مهندسی پزشکی و بطور کلی هر سیستمی که نیاز به اتوماسیون صنعتی دارد، پیدا نموده است.استفاده از ترانسمیتر ها

ساختار ترانسمیتر ها

بطور كلي ترانسميتر ها از سه قسمت اصلي حس كننده، مبدل(ترانسديوسر) و تقويت كننده تشكيل مي شود. ترانسميترها درانواع الكتريكي و نيوماتيكي طراحی مي شوند.

خروجي ترانسميتر هاي الكتريكي بين ۴ تا ۲۰ ميلي آمپر و ترانسميتر هاي نيوماتيكي بين ۳ تا ۱۵ psi بر حسب تغييرات كميت ورودي مي تواند تغيير كند. براي مدرج كردن و يا كاليبره كردن ترانسميتر ها طبق دستور سازنده با دادن ورودي هاي معين و معلوم خروجي را تنظيم مي كنيم.

کاربرد ترانسمیتر ها

سنسورها و ترانسمیتر ها اجزای یک پروسه صنعتی هستند که کاربردهای فراوانی در پروسه های متنوع دارند. امروزه مصرف زیادی در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، سیمان، ریخته گری، داروسازی، مهندسی پزشکی و بطور کلی هر سیستمی که نیاز به اتوماسیون صنعتی دارد، پیدا نموده است.

کاربرد عمده این قطعات در ارزیابی عملکرد سیستم و ارائه یک فیدبک با مقدار و وضعیت مناسب است که بدین ترتیب کنترلر سیستم متوجه وضعیت کارکرد آن و چگونگی حالت خروجی خواهد شد .

ساختار ترانسمیتر ها

انواع ترانسمیتر

ترانسمیتر ها در صنعت دارای انواع بسیار گوناگونی میباشند که هریک با توجه به پارامتری که اندازه گیری میکنند و نوع سیگنالی که برای سیستم های کنترلی ارسال میکنند طبقه بندی میشوند. این ترانسمیتر ها در حوزه ابزار دقیق برای اندازه گیری پارامترهایی مانند فشار، دما، جریان و سطح مورد استفاده قرار میگیرند. بنابراین این ترانسمیتر ها شامل:

ترانسمیتر فشار و اختلاف فشار:

این ترانسمیترها برای اندازه گیری فشار یا اختلاف فشار در سیستم های صنعتی استفاده می شوند. آنها سیگنال خروجی را بر اساس فشار ورودی تولید می کنند و می توانند سیگنال آنالوگ یا دیجیتال داشته باشند.

ترانسمیتر دما (ترانسمیتر دما هد مونت، ریل مونت و فیلد مونت):

این ترانسمیترها برای اندازه گیری دما در صنعت استفاده می شوند. آنها می توانند از انواع مختلفی مانند ترانسمیتر دمای هد مونت، ریل مونت و فیلد مونت باشند.

ترانسمیتر فلو (فلو ترانسمیتر های مغناطیسی، ورتکس، کوریولیس، توربینی و…):

این ترانسمیترها برای اندازه گیری جریان مواد در سیستم های صنعتی استفاده می شوند. آنها می توانند از انواع مختلفی مانند ترانسمیترهای مغناطیسی، ورتکس، کوریولیس و توربینی باشند.

ترانسمیتر  سطح ( ترانسمیتر سطح راداری، التراسونیک، دیسپلیسری و ترانسمیتر های فشار هیدرو استاتیکی و …):

این ترانسمیترها برای اندازه گیری سطح مواد در سیستم های صنعتی استفاده می شوند. آنها می توانند از انواع مختلفی مانند ترانسمیترهای سطح راداری، التراسونیک، دیسپلیسری و ترانسمیترهای فشار هیدرو استاتیکی باشند.

ترانسمیتر های دیگری که در صنایع مورد استفاده میباشند شامل ترانسمیتر های پارامترهای شیمیایی مانند ترانسمیتر آنالایزر های PH، ORP، CO2 و … سایر پارامتر های شیمایی میباشند.

انواع ترانسمیتر

ترانسمیترهای دما:

ترانسمیترهای دما هد مونت، ریل مونت و فیلد مونت از انواع ترانسمیترهای دما هستند که در صنعت برای اندازه‌گیری دما استفاده می‌شوند.

ترانسمیتر دمای هد مونت: این نوع ترانسمیترها برای اندازه‌گیری دما در محیط‌های صنعتی با شرایط سخت و خطرناک استفاده می‌شوند. طراحی آنها به گونه‌ای است که محافظت بیشتری در برابر گرد و غبار، رطوبت، شوک و ارتعاشات ارائه می‌دهند.

ترانسمیتر دمای ریل مونت: این نوع ترانسمیترها برای اندازه‌گیری دما در ریل‌ها و قطارها استفاده می‌شوند. آنها قادر به تحمل شرایط سخت محیطی مانند ارتعاشات قوی، شوک‌ها و نوسانات دما هستند و معمولاً دارای استانداردهای ایمنی و صنعتی مرتبط با حوزه ریلی هستند.

ترانسمیتر دمای فیلد مونت: این نوع ترانسمیترها برای اندازه‌گیری دما در محیط‌های صنعتی و فضای باز استفاده می‌شوند. آنها معمولاً دارای قابلیت مقاومت در برابر آب، گرد و غبار، تغییرات دمایی و شوک‌های مکانیکی هستند.

تمام این ترانسمیترها از سنسورهای دمایی مختلفی مانند رزیستورهای Pt100، ترموکوپل‌ها و ترانزیستورهای دما استفاده می‌کنند. سیگنال خروجی آنها معمولاً به صورت سیگنال آنالوگ (مانند ولتاژ یا جریان) یا سیگنال دیجیتال (مانند کد دمایی) ارائه می‌شود.

ترانسمیترهای فلو:

ترانسمیترهای فلو برای اندازه‌گیری جریان مواد در سیستم‌های صنعتی استفاده می‌شوند. این ترانسمیترها به صورت مستقیم یا غیرمستقیم میزان جریان را اندازه‌گیری می‌کنند و سیگنال خروجی را بر اساس آن تولید می‌کنند.

ترانسمیتر فلو مغناطیسی: این نوع ترانسمیترها برای اندازه‌گیری جریان مواد مغناطیسی مانند آب، روغن، گاز و مواد شیمیایی استفاده می‌شوند. آنها با استفاده از اصل تغییر میدان مغناطیسی با جریان، جریان را اندازه‌گیری می‌کنند.

ترانسمیتر فلو ورتکس: این نوع ترانسمیترها برای اندازه‌گیری جریان مواد با استفاده از اصل تولید گردشهای ورتکس در جریان استفاده می‌شوند. ورتکس‌های تولید شده توسط جریان، در سنسورها تشخیص داده می‌شوند و میزان جریان را نشان می‌دهند.

ترانسمیتر فلو کوریولیس: این نوع ترانسمیترها برای اندازه‌گیری جریان مواد با استفاده از اصل انحراف نیروهای کوریولیس در جریان استفاده می‌شوند. نیروهای کوریولیس توسط سنسورها قابل تشخیص هستند و میزان جریان را نشان می‌دهند.

ترانسمیتر فلو توربینی: این نوع ترانسمیترها برای اندازه‌گیری جریان مواد با استفاده از اصل چرخش توربین استفاده می‌شوند. جریان باعث چرخش توربین می‌شود و سنسورها این چرخش را تشخیص داده و میزان جریان را نمایش می‌دهند.

 

ترانسمیترهای سطح:

ترانسمیترهای سطح برای اندازه‌گیری میزان سطح مواد در مخازن و تانک ها استفاده می‌شوند. این ترانسمیترها با توجه به خواص مواد مختلف می‌توانند با استفاده از فناوری های مختلفی این اندازه‌گیری را انجام دهند.

ترانسمیتر و انواع آن

ترانسمیترهای فلو سطح راداری با ارسال سیگنالهای الکترومغناطیسی و اندازه‌گیری تاخیر زمان بازگشت امواج به مبنا، میزان سطح را تعیین می‌کنند. همچنین ترانسمیترهای سطح التراسونیک با انعکاس امواج صوتی و اندازه‌گیری زمان بازگشت آن‌ها تا سنسور، میزان سطح مواد را تشخیص می‌دهند.

ترانسمیترهای سطح دیسپلیسری با استفاده از تغییر عرض لوله‌ای که ماده در آن موجود است را اندازه‌گیری می‌کنند. همچنین ترانسمیترهای سطح فشار هیدرو استاتیکی با استفاده از فشار مواد در یک عمود بر روی سطح آن میزان سطح مواد را تعیین می‌کنند.

 

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *