تعمیر جک پنوماتیک

تعمیر جک پنوماتیک به دلیل متنوع بودن این کالا امری تخصصی و نیاز به تجربه فراوان می باشد به صورتی که اگر اینکار اشتباه انجام شود ممکن است آسیب های بیشتری به خود جک وارد شود و یا اگر در باز و بسته کردن جک قطعه ای را به اشتباه ببندیم ممکن است باعث نشتی هوا از راه های دیگر که قبلا سالم بودند بشود. تعمیر جک پنوماتیک در محل

بیشترین خرابی این جک ها مربوط نشتی دادن باد از سیلندر می باشد که ممکن است این نشتی خیلی کم و یا ناچیز به نظر برسد اما همین نشتی کوچک می تواند باعث افت فشار باد در سیلندر و کم زور شدن خود جک شود.

در این حالت پرشر سوئیچ دانفوس دائما در حال قطع و وصل سیستم می باشد و باعث خرابی آن ها نیز می شود. تعمیر جک پنوماتیک در تهران

خرابی دیگر که ممکن است پیش بیاید گیرپاژ کردن جک هست. به این صورت که جک با فشار باد دیگر باز یا بسته نمیشود و به نوعی در جای خود گیر می کند و دیگر حرکتی انجام نمیدهد. در مطلب زیر به علل خرابی و تعمیر جک پنوماتیک می پردازیم.

تعمیر جک پنوماتیک هیدروپرشین
علل خرابی:

برای تعمیر جک پنوماتیک ابتدا باید به علت های خرابی آن پی برد. همانطور که در بالا اشاره کردیم شایع ترین نوع خرابی مربوط به نشت باد و گیرپاژ کردن جک می باشد.

معمولا این مشکل به دلیل استفاده نکردن از واحد مراقبت و یا معیوب بودن واحد مراقبت اتفاق میافتد.

نمودار علت خرابی جک پنوماتیک هیدروپرشین

گرد و خاک زیاد:

همانطور که می دانید یکی از وظیفه های واحد مراقبت تمیز کردن هوای ورودی به سیستم پنوماتیک می باشد. در صورتی که واحد مراقبت نداشته باشیم یا فیلتر داخل آن بعد از مدتی کار کثیف شده باشد، گرد و خاک یا پلیسه وارد سیستم می شوند و در نهایت به داخل جک راه پیدا می کنند. همین گرد وخاک ها در طول مدت باعث انبوه آنها در جک می شوند و قطعات داخلی را خراب می کنند.

همینطور اگر یک پلیسه حتی کوچک که با چشم به سختی دیده می شود وارد جک شود و با فشار باد بالا یا پایین برود میتواند باعث خط افتادن روی بدنه داخلی سیلندر و یا پاره کردن اورینگ ها شود.

نفوذ آب:

از دیگر وظیفه ی واحد مراقبت گرفتن رطوبت هوای ورودی به سیستم می باشد. اگر هوای ورودی مرطوب باشد و آب به داخل جک راه پیدا کند تعمیر جک پنوماتیک بسیار سخت می شود چرا که ممکن است نفوذ آب باعث زنگ زدگی اجزای سیلندر شود و هزینه ی بسیار بالایی را برای تعمیر روی دست شما بگذارد.

خشک بودن بیش از حد هوا:

در اینجا منظور از خشک بودن وجود آب نیست بلکه چرب نبودن هوای ورودی هست. اگر هوای هورودی به سیستم پنوماتیک چرب نباشد باعث می شود که قطعات به صورت خشک روی هم کار کنند و بعد از مدتی به دلیل اصطکاک ایجاد شده، تمام قطعات لاستیکی داخل آن ترک بخورد. بنابراین باید هوای ورودی به جک را از نظر چرب بودن کنترل کرد که این کار را میتوان بازهم به وسیله واحد مراقبت انجام داد.

ضربه خوردن به سیلندر:

تنها موردی که به هیچ عنوان تعمیر جک پنوماتیک را نمی توان انجام داد ضربه خوردن به سیلندر جک می باشد.

در بسیاری از موارد در اثر سهل انکاری اپراتور، جا به جایی و یا بستن جک در محل نامناسب ممکن است به بدنه ی سیلندر ضربه بخورد. ضربه به بدنه ی سیلندر باعث ایجاد یک فرورفتگی روی آن می شود و دیگر شما یک بدنه با سطح صیقلی و صاف نخواهید داشت تا پیستون به راحتی روی آن حرکت کند. پس در این مورد معمولا جک به اصطلاح گیرپاژ کرده و یا به صورت پله ای حرکت میکند که این حرکت پله ای میتواند آسیب های زیادی به قطعه کار بزند.

فشار زیاد:

در هنگام خرید جک پنوماتیک حتما به ماکسیمم فشار کاری آن توجه کنید. این عدد که معمولا بین 8 الی 12 بار می باشد بر روی بدنه جک نوشته می شود. اگر فشاری که به جک از طرف کمپرسور وارد میکنید بیشتر از ماکسیمم فشار جک باشد ( مثلا روی جک عدد 8 بار زده شده ولی شما 10 بار فشار وارد می کنید) قطعات داخلی آن ترک میخورند و باعث نشتی باد می شوند.

نیروی زیاد:

هر سیلندر پنوماتیک بر حسب قطر خود یک توانی دارد که نباید بیشتر از آن نیرو وارد کنید. بر فرض مثال اگر حداکثر توان جک 500 کیلوگرم باشد و شما 1 تن وزن روی آن بگذارد باعث کج شدن میل پیستون می شود و شما نیاز به تعمیر جک پنوماتیک خود پیدا می کنید.

تعمیر جک پنوماتیک هیدروپرشین

تعمیر جک پنوماتیک