ترمومتر ویکا

ترمومتر ویکا یکی از تجهیزات ابزار دقیق پرکاربرد در بیشتر صنایع محسوب میشود. این ترمومتر اندازه گیری و نمایش محلی مقدار دما یا درجه حرارت در خطوط لوله و مخازن را انجام میدهد. خرید ترمومتر ویکا

هیدرونرما واردکننده و تامین کننده انواع محصولات ویکا WIKA آلمان شامل ترمومتر ، مانومتر، انواع ترانسمیتر های دما و فشار و تجهیزات و اکسسوری های دما و فشار می باشد. فروش ترمومتر ویکا
ترمومتر ویکا (Thermometer) یا همان دماسنج آنالوگ یکی دیگر از ابزارهای سنجش مشخصات و ویژگی‌های محیطی است که برای اندازه گیری دمای محیط و یا درجه حرارت یک سیستم خاص از آن استفاده می‌شود. قیمت ترمومتر ویکا

این ابزارها قالب‌های متفاوتی دارند و به شکل‌های مختلفی می‌توانند درجه حرارت را اندازه گیری کنند.

ساده‌ترین نوع دماسنج‌ ها را می‌توان همان دماسنج‌های جیوه‌ای معرفی کرد که معیار اندازه گیری آنها، تغییر حجم جیوه در اثر گرما بود.

در واقع دانشمندان برای حالت طبیعی اجسام و مواد مختلف در دمای معمولی حجم خاصی در نظر گرفته‌اند که با توجه به تغییر حجم کم در برابر تغییر دما، می‌توانند دمای محیط یا درجه حرارت هر جسمی را گزارش کند.

این به عنوان اصول اولیه استفاده در ترمومترهای آنالوگ و دماسنج‌ها به کار گرفته شد که نسل‌های بعدی با شیوه‌های متفاوت‌تری ساخته می شود.

از گیج دما آنالوگ که به آن ترمومتر آنالوگ و یا دماسنج عقربه ای نیز می گویند در پتروشیمی ها بیشتر استفاده می شود.

دلیل این امر این است که گیج های آنالوگ برعکس گیج دما دیجیتال از جریان الکتریسیته برای اندازه گیری دما استفاده نمی کند.

زیرا جریان برق در شرکت های پتروشیمی ممکن است خطر انفجار بوجود بیاورد.

ترمومتر ویکا3
انواع گیج دما

گیج دما براساس نوع عملکرد در انواع متفاوتی وجود دارد که به شرح زیر می باشد:
گیج دما عقربه ای بی-متال

دماسنج بی متال که جزو گیج دمای عقربه ای یا آنالوگ نیز محسوب می شود از دو فلز متمایز تشکیل شده است که به یکدیگر می چسبد.

جنس این دو فلز اغلب استیل و مس یا استیل و برنج می باشد.

هنگامی که به نوار بی متال حرارت داده شود، نوار بی متال از طرف فلزی که دارای ضریب انبساط پایین تری است خم می شود.

میزان این تغییر شکل، با مجذور طول نوار بی متال و تغییرات دمایی متناسب است و با ضخامت فلز ها رابطه عکس دارد.
انواع گیج بی متال

به طور کلی گیج های بی متال بر اساس دو اصل اساسی زیر ساخته می شوند:

حجم فلزات با تغیییر دما تغییر می کند، ضریب این تغییر برای همه فلزات یکسان نیست.

میزان جابجایی به وجود آمده توسط نوار بی متال، کوچک است، برای تقویت آن، نوار بی متال به شکل فنری یا حلزونی ساخته می شود.

لبه خارجی نوار بی متال به قاب و یک عقربه به وسط آن متصل می شود.

با افزایش دما، نوار فنری چرخیده و باعث حرکت عقربه به صورت ساعتگرد می شود.

میزان حرکت عقربه با توجه به موارد زیر قابل محاسبه است:

داشتن ضرایب انبساط دو فلز، ضخامت و طول محدوده مورد نظر، طول کلی نوار فنری محدوده عملکرد دماسنج های بی متال از 50- تا 600+ درجه سانتی گراد می باشد و این محدوده عملکرد برای کاربرد های متفاوت متغییر است.
اصول عملکرد ترمومتر بی متال

دما با یک سیستم بی متال داخل ساقه ترمومتر اندازه گیری می شود.

سیستم بی متال متشکل از دو نوار فلزی متصل به هم می باشد که دارای ضریب انبساط مختلف اند، بنابراین یک نوار سریع تر از دیگری منبسط و باعث می شود که نوار بی متال نسبت به دمای آن خم شود، سیستم بی متال به صورت مارپیچی در ساقه قرار دارد و برای پایداری طولانی مدت ، حرارت می گیرد.

تغییرات دما باعث باز و بسته شدن نوار بی متال شده که به نوبه خود عقربه را می چرخاند، به عبارت دیگر در زیر یا پشت ترمومتر ، ساقه ای وجود دارد که در اصل قسمتی از ترمومتر بوده که با سیال در تماس است و حرارت محیط را دریافت می کند، حال سیستم بی متال را درون ساقه قرار می دهند و انتهای بی متال را به انتهای ساقه محکم می کنند.

قسمت مرکزی بی متال هم به یک محور متصل می کنندکه این محور از بیرون به عقربه ای که قرار است میزان دما را به ما نشان بدهد، متصل می گردد، با افزایش و کاهش دما ، سیستم بی متال شروع به چرخش می کند و جمع یا باز می شود، از آنجا که این پیچش به دور محور مرکزی بی متال صورت می گیرد ،لذا عقربه گیجی را که به آن متصل است ،حول محورش می چرخاند.
ساختار ترمومتر عقربه ای ویکا

ترمومتر بی متال
گیج دما کاپیلاری دار

در مکان هایی که درجه حرارت بسیار بالا است و یا امکان تماس مستقیم با سیال وجود ندارد، از ترمومتر ها استفاده می شود.

در ترمومتر های پراب دما به وسیله کاپیلاری یا دنباله به فاصله دور تر از گیج منتقل می شود.

به این مدل دماسنج ها یا گیج دما کاپیلاری دار یا دنباله دار می گویند.

دماسنج های پر شده با توجه به نوع ماده ای که درون آن را پر کرده است به چند دسته تقسیم می شوند:

دماسنج با جیوه: در دماسنج های با جیوه با تغییر دمای محیط کاری، فشار جیوه تغییر می کند. در این دماسنج ها دما توسط یک فشار سنج عقربه ای، که بر اساس دما کالیبره و به نمایش در می اید.
دماسنج با مایع: مایع پرکننده دماسنج می تواند الکل، نفت و یا هر مایع دیگری باشد. به طور کلی این دماسنج ها با تغییر فشار مایع ناشی از تغییر دما کار می کنند. در دماسنج های با مایع با تغییر دمای حسگر، فشار مایع نیز تغییر می کند و دما به نمایش در می اید.
دماسنج با فشار بخار: درون حسگر گرمایی دماسنج با فشار بخار، مایع فرار می باشد و با تغییر دمای حسگر گرمایی، فشار بخار اشباع و مایع نیز تغییر می یابد و به این صورت دما به نمایش در می اید.
دماسنج با فشار گاز: در دماسنج با فشار گاز، تغییر دمای حسگر دماسنج، باعث تغییر فشار گاز می شود، و با این تغییر فشار دما نشان میدهد. گاز باید گازی بی ‏اثر مانند نیتروژن یا هلیوم باشد.

فروش ترمومتر ویکا

فروش انواع ابزار دقیق ( ترمومتر و ترانسمیتر دما ویکا و…) از برند های معتبر بازار و روز دنیا (روزمونت – فیشر – اندرس هاورز و..) با قیمت مناسب و ارسال سریع به سراسر کشور در فروشگاه ابزار دقیق هیدرونرما را می توانید مشاهده نمایید.

جهت کسب مشاوره رایگان و استعلام قیمت انواع ابزار دقیق با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

همچنین هیدرونرما وارد کننده محصولات ویکا اصل آلمان فروش انواع ترمومتر بی متال ویکا اصل آلمان / ویکا مدل A52 و R52 ترمومتر تلسکوپی ویکا (تاشو) مدل S55 در صفحات 6 – 10 – 16 سانت و … می باشد.

ترمومتر ویکا