از صفر تا صد فلومتر بخار

از صفر تا صد فلومتر بخار

فلومترها بر اساس نیاز صنایع مختلف، در انواع مختلفی مثل فلومتر بخار، فلومتر اکسیژن، فلومتر مایعات و … تولید می‌شوند. هر کدام از آنها به نوعی در اندازه‌گیری سیالات مختلف، تاثیر گذار خواهند بود. اما نکته مهم در بهره برداری مفید از این تجهیزات، دقت در انتخاب و استفاده از آنها است. برخی از انواع فلومترها برای اندازه‌گیری دبی بخار و میعانات، طراحی و تولید شده‌اند. این نوع از تولیدات منحصر بفرد با هدف خاص و برای اندازه گیری بخار اشباع شده، مورد استفاده قرار خواهند گرفت. عملکرد آنها با توجه به جبران فشار داخلی بوده و قادر به اندازه گیری دقیق دبی جرمی (حتی با وجود نوسانات فشار) هستند.

فلومتر بخار چیست؟

فلومتر بخار از عملکرد ایده‌آلی برخوردار است که وظیفه‌ی اندازه گیری فلوی بخار و یا جریان حجمی بخار را در بر دارد. این فلومترها از دقت بسیار بالایی در فرایند اندازه گیری برخوردار هستند. دبی سنج‌های بخار در ارزیابی عملکرد یک سیستم بسیار مفید هستند. این تجهیزات می‌توانند در ارزیابی عملکرد دیگ، محاسبه راندمان دیگ بخار و ردیابی میزان بخار مورد نیاز، داده‌های مفیدی را ارائه دهند. همچنین دبی سنج‌های بخار، سیگنال اندازه‌گیری را برای سیستم کنترل دیگ ارسال می‌کنند. این تجهیزات عملکرد منحصر بفردی را در بر دارند که بیانگر موارد استفاده‌ی هوشمندانه و مقرون به صرفه از آنها خواهد بود. این تجهیزات با توجه به فناوری‌های نوین، در انواع مختلفی تولید شده‌اند. با بهره برداری از انواع مختلف این نوع از تولیدات، می‌توان به اهداف مورد نظر، دست یافت.

اندازه گیری فلوی بخار بسی پیچیده‌تر و دشوارتر از فلوهای جریان مایع خواهد بود. عملکرد فلومتر بخار به نحوی است که سرعت و یا جریان حجمی سیال مورد نظر (بخار) را اندازه گیری می‌کند. در این فرایند از دقت عمل بسیار بالایی بهره برداری خواهد شد. در غیر این صورت خواص فیزیکی در این سیال، توانایی اندازه گیری دقیق جریان را مختل خواهد کرد.

کارایی فلومتر بخار

برای اندازه گیری دبی بخار، باید از فاکتورهای اندازه گیری فشار، دما و همچنین جریان سیال، استفاده کرد. فلومترهایی که برای اندازه گیری جریان بخار مورد استفاده قرار می‌گیرند، در انواع مختلفی تولید شده‌اند. هر کدام از این فلومترها، عملکرد خاصی را به همراه خواهند داشت. لذا موارد استفاده‌ی مشخصی را در بر دارند. کاربرد و موارد استفاده‌ از آنها، برای اندازه گیری دبی میعانات و بخار است. از انواع این فشار سنج‌ها، عبارتند از:

 •   ورتکس فلومتر
 •  التراسونیک فلومتر
 •  اوریفیس پلیت فلومتر
 •    توربین فلومتر

 

این فلومترها از انواع فلومترهای بخار، در بر دارنده‌ی ساختار منحصر بفرد، مزایا و محدودیت‌های خاص هستند که بیانگر موارد استفاده از آنها است. هر کدام از این فلومترها می‌توانند نقش ایده‌آلی در اندازه گیری دبی مورد نظر شما داشته باشند. با شناخت موارد استفاده، ساختار و کاربرد اصولی این فلومترها، می‌توان به راحتی از آنها بهره برداری نمود. از جمله کاربرد این نوع از فلومترها عبارتند از:

 •  اندازه گیری دبی بخار گرم شده
 •  اندازه گیری دبی بخار اشباع شده خشک
 • اندازه گیری دبی خانه دیگ بخار
 • اندازه گیری انواع گازها
 • قابلیت بهره برداری در آزمایشگاه‌ها
 • جریان سنج میعانات
 • قابل بهره برداری برای برنامه‌های گرمایشی و خنک کننده
 • قابلیت بهره برداری برای فعالیت‌های تحقیقاتی
 • قابلیت بهره برداری برای کنترل فرایند

ساختار فلومتر بخار:

یکی از ویژگی‌های منحصر بفرد فلومتر بخار، طرز تولید آن است. در تولید این فلومترها از تجهیزات خاص و کاربردی بهره برداری شده است که دقت بسیار بالا را برای مصرف کنندگان به همراه خواهد داشت. همانطور که دیدید این فلومترها از انواع مختلفی برخوردار هستند. لذا هر کدام از آنها در بر دارنده‌ی ساختار متفاوتی خواهند بود. این ساختار متفاوت، موارد استفاده از آنها برای صنایع مختلف را تعیین می‌کند. برای نمونه از ساختار متفاوت این فلومترها، می‌‎توان گفت که:

 •   در فلومتر بخار اوریفیس پلیت از قانون مهم برنولی بهره برداری می‌شود. اندازه گیری دبی در این فلومتر به صورت صفحه‌‌ای بوده که از لوله متمرکز سوراخ برخوردار است. در این ابزارها شاهد یک تجهیز ثانویه (سلول DP) هستیم که وظیفه‌ی انتقال اتصالات از فشارهای بالا دست به فشارهای پایین دست را بر عهده دارند.
 • فلومتر بخار توربینی از ساختار روتور چند تیغه‌ای برخوردار است که بر روی یک یاتاقان آزاد کار می‌کنند. سرعت چرخش توربین در این فلومترها، وابسته به سرعت جریان است.
  در فلومتر بخار ورتکس نیز شاهد اندازه‌گیری دبی سیال بر اساس جریان گردابی خواهیم بود. ساختار این تجهیزات به نحوی است که گرداب‌ها با ورود جریان در درون دستگاه ایجاد می‌شوند. این گرداب‌ها می‌توانند شناسایی شده و سپس شمارش و نمایش داده شوند.


مزایای فلومتر بخار: 

فلومتر بخار از جمله فلومترهایی است که مزایای بسیار زیادی را برای مصرف کنندگان به همراه دارد. این فلومترها در انواع مختلفی تولید شده‌اند که هر کدام فواید بسیار زیادی را در بر دارند. از جمله مزایای فوق العاده‌ی این فلومترها می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره نمود:

 • مقاومت چشمگیر و بالا
 • قابلیت نصب ساده و آسان
 •  برخورداری از دقت بالا در اندازه
 •  قابلیت اندازه گیری طیف وسیعی از فشارهای مختلف جریانات سیال
 •   برخورداری از قابلیت اطمینان بسیار بالا
 •  قابلیت چند متغیره بودن در مقابل اجزای گسسته
 •   عدم برخورداری از اجزای متحرک در برخی از نمونه‌های کاربردی فلومترها
 •  برخورداری از عمر طولانی و بلند مدت

این نوع از فلومترها به نحوی تولید شده‌اند که در کنار طراحی فوق العاده، قابلیت نصب ساده و کاربردی را به همراه دارند. لذا استفاده از آنها برای صنایع مهم و ضروری، بسیار ایده‌آل خواهد بود. همچنین برخی از انواع این فلومترها قابلیت نصب بر روی لوله‌های بزرگ را نیز به همراه خواهند داشت. از این جهت با در نظر گرفتن خصوصیات فلومترها، می‌توان به راحتی از مزایای فوق العاده‌ی آنها بهره برداری نمود.

تفاوت فلومتر بخار با انواع فلومترها دیگر

یکی از فاکتورهای بسیار مهم برای بهره برداری از فلومتر بخار، توجه به وجه تمایز آن با انواع فلومترها دیگر است. این نوع از فلومترها به جهت موارد استفاده‌ی ضروری و مهم، از دقت بسیار بالایی برخوردار هستند. همچنین حساسیت این نوع از فلومترها نسبت به انواع فلومترهای دیگر بسیار بالاتر است. این فلومترها از تکرار پذیری مناسبی نیز برخوردار هستند. برخی از انواع این فلومترها برای اندازه‌گیری دبی بخار در دماها و فشارهای بسیار بالا، کاربردی و مناسب هستند. همچنین برای از آنها برای اندازه‌گیری دبی کم، مناسب خواهند بود.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *