انواع سیلندرهای پنوماتیک

انواع سیلندرهای پنوماتیک

1- سیلندر پنوماتیک یک‌ طرفه

در سیلندر پنوماتیک یک‌ طرفه، هوا از یک کانال وارد می‌ شود و پیستون را به حرکت درمی‌ آورد. زمانی که جریان هوای وارد شده به سیلندر قطع شود، هوای باقی‌مانده در آن به کمک حرکت پیستون و میله و فنر آن خارج شده و جک پنوماتیک به حالت اول بازمی‌گردد. طول کورس در سیلندر پنوماتیک یک‌طرفه به دلیل داشتن فنر محدود است و تا ۱۰۰ میلی‌متر می‌باشد. این نوع سیلندرها در صنعت به‌منظور فشرده‌سازی یا پرس‌کردن قطعات، جدا نمودن قطعات از قالب و ساختن گیره‌های پنوماتیکی به کار برده می‌شوند.

مشخصات سیلندر پنوماتیک یک‌طرفه :

◀ هوای وارد شده تا زمانی مصرف می‌شود که جک در حال حرکت باشد.

◀ با داشتن طول کورس محدود میزان خروج سیلندر نیز محدودیت دارد.

◀ جک زمانی متوقف می‌شود که فشار هوا به‌صورت کامل قطع باشد.

◀ مقاومت فنر سبب کاهش نیروی جلو رفتن پیستون می‌شود.

انواع سیلندرهای پنوماتیک

انواع سیلندرهای پنوماتیک

2- سیلندرهای دوکاره یا دوطرفه

پیش‌تر در مورد سیلندرهای دوطرفه یا دوکاره صحبت کردیم. این نوع سیلندرها هیچ‌گونه فنری ندارند و حرکت رفت و برگشتی به‌وسیله خود پیستون و هوای فشرده صورت می‌گیرد. برخی از جک‌های پنوماتیک دوطرفه دارای میل پیستون دوطرفه هستند؛ به‌عبارت‌دیگر در هر دو طرف آن‌ها میل پیستونی وجود دارد که از هر دو سمت حرکت می‌کند. لازم به ذکر است که به دلیل برابر بودن سطح دو طرف پیستون، نیروی دو طرف نیز با یکدیگر برابر می‌باشد.

نحوه عملکرد سیلندر پنوماتیک دوطرفه بدین صورت است که هوای فشرده از طریق کانال ورودی، وارد محفظه جک شده و پیستون را به حرکت درمی‌آورد. این جریان هوا تا زمانی که تخلیه هوا توسط کانال خروجی انجام نشود در سیلندر باقی می‌ماند. بعد از تخلیه به‌صورت هم‌زمان هوای فشرده از کانال ورودی مجدداً وارد شده و پیستون به حالت اولیه بازمی‌گردد. جک پنوماتیک دوطرفه در مواردی که حرکات خطی یا نیروی کمی موردنیاز است، استفاده می‌شود که این سیلندر در صنعت برای برش، پرس‌کاری، پایین آوردن قطعات و سوراخ‌کردن مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مشخصات جک پنوماتیک دوکاره :

◀ طراحی بسیار ساده‌ای دارند.

◀ رفت‌وبرگشت پیستون با استفاده از هوای فشرده صورت می‌گیرد.

◀ درصورتی‌که دو جک دوطرفه را با یکدیگر ترکیب کنیم؛ می‌توان شفت را در چند نقطه از جک متوقف نمود.

کاربرد و مشخصات فنی جک پنوماتیک

در حقیقت جک‌ها و سیلندر پنوماتیک انواع مختلفی دارد که هر کدام را برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌کنند. توجه کنید که مشخصات فنی جک و سیلندرهای پنوماتیکی در کاتالوگ pdf جک پنوماتیک موجود است. یعنی در صفحه همان محصول در بخش توضیحات هر جک و سیلندر درج شده است به همین دلیل به راحتی از آن‌ها می‌توانید استفاده کنید. در واقع جک پنوماتیک برقی در صنایع مختلف کاربرد دارند و انواع مختلفی هم دارند. در واقع جک پنوماتیک قلمی یکی از آن‌ها است یا این که جک پنوماتیک فستو از جمله این جک‌ها هستند.

کورس جک پنوماتیک و روش محاسبه آن

در رابطه با کورس جک پنوماتیک باید بگوییم فاصله نقطه آغازین حرکت تا آخرین نقطه قابل پیشروی از طریق شافت سیلندر نیوماتیک خواهد بود. روی سیلندر جک پنوماتیک بادی اغلب یک پلاک وجود دارد که مشخصات جک روی آن‌ها درج شده است. راحت‌ترین راه‌حل برای محاسبه کورس مراجعه به این پلاک است. یک کد یا چند حرف وجود دارد که نوع سیلندر است؛ سپس عدد آن به قطر سیلندر است. برای محاسبه کورس به محاسبات سنگسن احتیاجی نیست تنها باید طول حالت باز را منهای طول حالت بسته کنید، تا کورس بدست آید.

انواع سیلندرهای پنوماتیک

انواع سیلندرهای پنوماتیک

انواع جک پنوماتیک قیمت متفاوتی دارند که این قیمت به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. از جمله این پارامترها می‌توان کیفیت ساخت محصول، برند و کشور سازنده، نوع جک و اندازه جک و… را نام برد. تمام این عوامل ذکر شده به اندازه خود در تعیین قیمت نهایی موثر واقع می‌شوند. برای مثال قیمت جک پنوماتیک دو طرفه با سایر جک‌ها متفاوت است یا این که جک پنوماتیک ایرانی قیمت مناسب‌تری دارد.

زمانی که قصد خرید جک‌ پنوماتیک برقی دارید به هیچ عنوان نباید عجله کنید چرا لازم است در هنگام خرید آن پارامترهای مختلفی را مورد بررسی قرار دهید. اولین موردی که باید در نظر داشته باشید این است که جک‌های پنوماتیک اغلب در مدل‌های مختلفی همچون تلسکوپی، دیافراگمی، بدون میله و میله‌ای طراحی و تولید می‌شوند، که محبوب‌ترین آن‌‎ها میله‌ای و پیستونی است که داخل یک سیلندر بسته حرکت می‌کنند.

اصولا در هنگام خرید نمی‌توان نسبت به قیمت این نوع جک‌ها بی‌توجهی کرد زیرا قیمت آن‌ها به پارامترهای مختلفی بستگی دارد؛ برای مثال برند جک، نوع آن و اندازه را می‌توان نام برد. در هنگام خرید این جک‌ها حتما به کورس پیستون دقت کنید که معمولا از 1 تا 2000 میلی‌متر در بازار وجود دارد؛ اساسا به میزان فاصله بین اولین نقطه حرکت میل پیستون تا نقطه پایانی حرکت، کورس می‌گویند.

مورد بعدی که باید در نظر داشته باشید قطر میل پیستون است، زمانی که طول کورس پیستون زیاد باشد به منظور عدم آسیب میل لازم است که تحمل بار میل به دقت محاسبه شود. در حقیقت جک‌های پنوماتیک یکی از پرکاربردترین تجهیزات پنوماتیک در سیستم‌های اتوماسیون هستند؛ که معمولا در صنایع مختلفی هم کاربرد دارند.

برای مثال در صنایع ماشین سازی، صنایع پرس، صنایع چوب، صنایع سرامیک و کاشی، صنایع خودروسازی و… به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین لازم است که به درستی و با دقت بالا انتخاب شوند. می‌توانید انواع جک‌های پنوماتیکی را با قیمت مناسب و کیفیت عالی از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *