اکچپتور بادی پنوماتیک چیست؟

اکچپتور بادی پنوماتیک چیست؟

اکچپتور پنوماتیک بادی به این منظور طراحی‌شده است تا سیالات بدون آنکه درگیر آتش سوزی شوند، بتوانند هوای فشرده‌شده را خارج و به دستگاه نیروی لازم را وارد کنند. با اینکار دستگاه به خوبی کار خواهد کرد و فشاری نیز بر آن وارد نمی‌شود. فشار هوای دستگاه وارد محفظه محرک پنوماتیک می‌گردد و باعث به حرکت درآمدن آن می‌شود.

اکچپتور پنوماتیک بادی چیست؟

این ابزار برای وسایلی طراحی‌شده است که هوا را با توجه به ساختارش متراکم می‌کند و به همین دلیل به عنوان Air pneumatic actuator شناخته می‌شود. هوای فشرده‌ای که از سیال خارج می‌گردد، توسط پنوماتیک دریافت می‌گردد. این کار باعث می‌شود که پنوماتیک به حرکت در بیاید. درواقع این دستگاه‌ها انرژی حاصل از هوای فشرده را به انرژی متحرک تبدیل می‌کند.

محرک پنوماتیک چگونه کار می‌کند؟

وسایل پنوماتیک بر اثر هوای‌فشرده تحت تاثیر قرار می‌گیرند. این گازفشرده از سیال وارد محفظه آن می‌گردد و باعث به حرکت در‌آوردن آن می‌شود. زمانی که هوای فشرده وارد محفظه شد، میزان فشار آن بسیار زیاد و برخلاف اتمسفر بیرونی است. به همین دلیل باعث به حرکت درآمدن پیستون و چرخ‌دنده می‌گردد. بستگی به نوع دستگاه دارد که فشار در یک خط مستقیم یا به صورت دایره‌وار حرکت کند. گازهای‌فشرده در محفظه به راحتی انرژی آنها توسط دستگاه کنترل می‌شود و قابلیت تکرار و نگهداری انرژی منجرشده که به یکی از محبوب‌ترین دستگاه‌ها در بین سیالات سنگین تبدیل شود.

کاربرد اکچپتور پنوماتیک بادی

این وسیله کاربردهای بسیار متنوعی دارد. یکی از کاربردهایی که به محبوبیت بسیاری در بین افراد دست پیدا کرده‌است، پیستون و محفظه‌های احتراق در خودروهای بنزینی می‌باشد. احتراق هوا و بنزین نیرویی را ایجاد می‌کنند که باعث به حرکت درآمدن پیستون‌ها می‌شود. در نهایت این فشار و انرژی به میل لنگ می‌رسد و خودرو به کار می‌افتد.
علاوه‌بر همه این موارد بیشتر محرک‌های پنوماتیکی برای آن که بتوانند نیروی محرک مکانیکی را ایجاد کنند به گازفشرده یا احتراق متکی نیستند. این دستگاه همچنین در کمپرسورهای هوا، ماشین‌آلات بسته‌بندی و تولید، لوله‌های پستی و تجهیزات حمل‌ونقل مانند کاربردهای راه‌آهن و هواپیما مورد استفاده قرار می‌گیرد و از بخش‌های ضروری این سیستم‌ها به حساب می‌آید. در بسیاری از مکان‌های صنعتی که به کنترل سوئیچ، پمپ یا سنسور نیاز است، این قطعات کاربرد فراوانی دارند.

نمونه اکچویتور پنوماتیک بادی

مزایای اکچپتور پنوماتیک بادی

یکی از مزایایی که باعث‌شده این وسیله خواهان زیادی داشته‌باشد، ایمنی و کارکرد خوب آن است.
اکچپتور پنوماتیک بدون احتراق یا الکتریسیته به راحتی می‌تواند انرژی ذخیره‌شده در وجودش را به حرکت در بیاورد. به همین دلیل بسیاری از افراد از آن در سیالات مختلف استفاده می‌کنند.
هوایی که در محفظه جمع می‌گردد بدون آنکه درگیر احتراق و یا جرقه گردد، به بهترین شیوه کار را پیش می‌برد و حرکات مکانیکی خود را نیز تکرار می‌کند. این عمل به گونه‌ای جریان پیدا می‌کند که هیچ خطر آتش سوزی اتفاق نمی‌افتد.
این دستگاه را به دلیل آنکه درگیر آتش‌سوزی نمی‌شود، به راحتی می‌توان تولید و در بازار عرضه کرد.
این دستگاه‌ها بسیار ساده و پرکاربرد هستند.
دوام این ابزار بسیار بالاست و نیاز به تعمیر و نگهداری خاصی ندارد. در صورتی که از این وسیله به خوبی مراقبت گردد تا مدت‌های طولانی کار می‌کند و شما را در دردسر قرار نمی‌دهد.

نمونه اکچپتور پنوماتیک بادی

سخن پایانی

این دستگاه ماندگاری بسیار خوبی دارد و اگر به دنبال ابزاری هستید تا بتواند فشار گاز را بدون آتش‌گرفتن کنترل کند، این وسیله بسیار فوق‌العاده عمل می‌کند و مقاومت بالایی دارد.

برای خرید کلیک کنید.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *