ترانسمیتر فشار چیست؟

ترانسمیتر فشار چیست؟

 اندازه گیری و کنترل فشار سیال ها در هر لحظه، یکی از مهم ترین پارامترهای صنایع هستند؛ لذا ترانسمیتر فشار نیز یکی از تجهیزات کلیدی و مهم در صنایع فرآیند محسوب می شود و میتوان گفت مهمترین سنسور در سایت ها و محیط های صنعتی سنسور های اندازه گیری فشار ( ترانسمیتر فشار ) می باشند.

در این مقاله به معرفی ترانسمیتر فشار و ساختار آن و کاربردهای آن خواهیم پرداخت:

ترانسمیتر فشار تضمین کننده‌ی اندازه‌گیری‌های دقیق و پایدار در یک فرایند، عملکرد ایمن و قابل اعتماد و همچنین سودآور برای یک سیستم، خواهد بود. برخی از انواع این تجهیزات، از کیفیت و کارایی بسیار بالا، حمل ساده، سهولت در راه اندازی و … برخوردار هستند. از این رو محبوبیت بسیار زیادی را در صنایع مختلف، از آن خود نموده‌اند. این تجهیزات اندازه گیری دقیق فرایندها، تکرار پذیری و یکپارچگی را ارائه می‌کنند.

در ادامه به معرفی برخی از مهمترین تولیدکنندگان پرشر ترانسمیتر و انواع و عملکرد آن خواهیم پرداخت.

 

 

تولید کنندگان ترانسمیتر فشار

ترانسمیترهای  فشار امروزه یکی از پر کاربرد ترین تجهیزات در حوزه اندازه گیری فشار می باشد .به همین جهت تولیدکنندگان متعددی در دنیا اقدام  به تولید این ترنسمیتر ها کرده اند .
از مطرح ترین و معروف ترین تولِید کنندگان ترنسمیتر های فشار می توان به شرکت های ویکا  ، روزمونت ، زیمنس ، اندرس هاوزر و … اشاره کرد. تولیدات این شرکت ها شامل ترانسمیتر های فشار مطلق ، فشار نسبی و ترانسمیتر های اختلاف فشار اشاره کرد.
هریک ازین تولیدکنندگان دارای مزایای زیادی هستند که کاربران صنایع هریک با توجه به نیاز خود اقدام به انتخاب پرشرترانمسیتر مناسب و برند مناسب خواهند کرد.

 

انواع ترانسمیتر فشار:

ترانسمیتر فشار با توجه به نیاز مخاطبین، در انواع مختلفی تولید و به بازارهای جهانی عرضه شده‌ است. برخی از آنها از دقت بسیار بالا و برخی دیگر از دقت پایین‌تری برخوردار هستند. تفاوت‌های اندک این نوع از ترانسمیترها، سبب بروز انواع مختلف آنها شده است. بنابراین مخاطبین با توجه به نیاز خود، اقدام به بهره برداری از انواع مورد نظر خود، می‌نمایند. از جمله انواع این ترانسمیترها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ترانسمیتر فشار قلمی
 •  ترانسمیتر فشار تفاضلی (Differential pressure transmitter)
 •  ترانسمیتر فشار با نمایشگر
 •  ترانسمیترهای فشار مخصوص مناطق انفجاری و حساس (Ex)
 •  ترانسمیترهای فشار هوشمند (Smart)
 •  ترانسمیترهای فشار پایین (Low pressure)

 

همچنین این نوع از ترانسمیترها از لحاظ سنسور نیز دارای دسته بندی خاص و کاربردی هستند. از جمله انواع آنها، عبارتند از: 

 •    ترانسمیترهای فشار با سنسور سوزنی یا قلمی
 •   ترانسمیترهای فشار با سنسور دیافراگمی یا سیلیکونی
 •     ترانسمیترهای فشار با سنسور دیافراگم مجزا
 •     ترانسمیترهای فشار با سنسورهای سرامیکی خازنی

با در نظر گرفتن تنوع گسترده‌ای این تجهیزات، در خرید و فروش ترانسمیتر فشار، توجه به برخی از المان‌ها ضروری است.

 

برخی از این تولیدکنندگان به عنوان برندهای مطرح جهانی شناخته شده‌اند. مصرف کنندگان با کسب اطلاعات جامع در این زمینه و همچنین دریافت مشاوره‌های کاربردی، می‌توانند یک انتخاب هوشمندانه را تجربه کنند.
در نظر داشته باشید که یکی از فاکتورهای تاثیر گذار بر روی خرید این تجهیزات، قیمت ترانسمیتر فشار است. المان‌های بسیار زیادی نیز بر روی تعیین قیمت این ابزارها، موثر هستند. المان‌هایی از قبیل: متریال تولیدی، کیفیت ترانسمیتر، دقت، کارآیی و همچنین برند تولید کننده، می‌توانند بر روی تعیین قیمت تاثیر گذار باشند.

کاربرد ترانسمیتر فشار

همانطور که ذکر شد، ترانسمیتر فشار از کاربرد گسترده‌ای در صنایع مختلف برخوردار است. یکی از مهمترین کاربردهای این ابزار آلات، کنترل دقیق فشار در سیالات و نمایش مقدار آنها است. از این رو می‌توان از آن در بسیاری از صنایع مختلف، بهره برداری نمود. اما موارد استفاده و کاربرد این ترانسمیترها به همین جا ختم نخواهد شد. از این ابزارها به عنوان ترانسمیتر مقادیر در مخازن نیز استفاده می‌شود. این ترانسمیترها برای اندازه گیری دقیق فشار، از مکانیزم‌های مختلفی استفاده می‌کنند. اغلب در بسیاری از آنها از استرین گیج در سنسور ترانسمیتر بهره برداری می‌شود.
این سیستم‌ها در عملکرد از انعطاف پذیری بالایی برخوردار هستند. از این رو برای بسیاری از فرایندهای اندازه گیری در وسیع‌ترین حوزه‌ها کاربردی، می‌توان از آنها استفاده کرد. این ابزار آلات کاربردی می‌توانند: سطح را در کشتی‌ها، نرخ جریان را در لوله‌ها و نظارت بر پمپ‌ها را در بر داشته باشند. این تنها گوشه‌ای از کاربرد این تجهیزات، است.

 1.  صنعت ماشین سازی
 2.   صنعت کشتی سازی
 3.     فناوری اندازه گیری و کنترل
 4.    هیدرولیک و پنوماتیک
 5.    پمپ و کمپرسور
 6.     کاربردهای صنعتی گسترده
 7.    ساخت و ساز
 8.     صنایع بهداشتی
 9.   صنایع دارویی
 10.    صنایع غذایی
 11.    آزمایش نشتی
 12.    اندازه گیری جریان
 13.     اندازه گیری ارتفاع از سطح دریا
 14.     اندازه گیری عمق

 

اجزای تشکیل دهنده:

در اصل ترانسمیتر فشار از سه قسمت اصلی و مهم:

 1.  تقویت کننده
 2.   مبدل یا ترانسدیوسر
 3.   سنسور

تشکیل شده است. در ساختار داخلی انواع مختلف این نوع از ابزار آلات، می‌توان شاهد به کارگیری المان‌های مختلفی بود. هر کدام از این المان‌ها می‌توانند در اندازه گیری فشار، نقش مهمی داشته باشند.
برای درک عملکرد ترانسمیتر فشار، کافیست که به دو فاکتور کمیت فیزیکی (مشخصه مورد نظر برای اندازه گیری) و خروجی توجه نمایید. در این نوع از تجهیزات، از دیافراگم پلیمری و یا دیافراگم فلزی بهره برداری شده است. از این رو با تغییر فشار در محیط مورد نظر، سنسورها و یا حسگرها نیز تحریک و فعال می‌شوند. با تحریک سنسورها، مبدل ترانسمیتر داده‌ها را به جریان الکتریکی مبدل می‌کند. با وجود این رخ‌دادها، می‌توان به یک داده‌ی مشخص و همچنین قابل اندازه گیری، دست یافت.

 

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *