روتاری جوینت هیدرولیک چیست؟ || صفر تا صد روتاری جوینت هیدرولیک

روتاری جوینت هیدرولیک چیست؟ || صفر تا صد روتاری جوینت هیدرولیک

روتاری جوینت هیدرولیک در اصل یک قطعه یا مفصل چرخشی برای منتقل کردن مایعات یا گازها به دو شکل سرد یا گرم است. این قطعه در بخش هایی از دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد که در آن بخش چرخش انتقال سیالات ( مایعات یا گازها ) انجام می شود.

روتاری جوینت چیست و چه کاربری دارد؟

همان طور که بیان کردیم روتاری جوینت هیدرولیک قطعه ای است که در منتقل کردن مایعات یا گازها کاربرد دارد.

به بیان ساده تر این قطعه دقیقاً همان قطعه ای است که در بین لوله ثابت و قطعه دوار ماشین قرار دارد. پس هر وقت هر صنعتی برای انتقال هوا، روغن یا آب از یک منبع ثابت به بخش چرخشی خود به قطعه ای نیاز داشته باشد به سراغ روتاری جوینت هیدرولیک می رود. در اصل روتاری بخ جریات سیالات مجوز لازم برای ورود و خروج به بخش چرخشی را می دهد.

در ایران این قطعه را با نام های دیگری مانند مفصل گردان، هیدروشاینر، شیر هرزگرد، قفل بخار و یا شیر گردان می شناسند.

روتاری جوینت هیدرولیک توسط چه کسی اختراع شد؟

این قطعه توسط یکی ار شرکت های آمریکایی در سال 1908 اختراع گردید. در سال 2012 شرکت دابلین شرکت آقای بارکو را خرید و روتاری جوینت هیدرولیک را به بازار عرضه کرد. با گذشت این همه سال هنوز شرکت دابلین برای احترام آقای بارکو اسم ایشان را از محصول پاک نکرده است و محصولات خود را با نام روتاری جوینت بارکو به بازار عرضه می شود.

روتاری جوینت هیدرولیک های این شرکت با بهترین کیفیت و مرغوب ترین قطعات تولید می گردد.

 

روتاری جوینت هیدرولیک در ایران

سوالی که شاید در ذهنتان پیش بیاید این است که آیا در ایران هم شرکت معتبر و مطرحی در زمینه روتاری جوینت هیدرولیک وجود دارد یا خیر؟

با توجه به آمار موجود تا قبل از سال 1368 ایرانی ها موفق به ساخت این قطعه نشده بودند. برای اولین بار در سال 1369 بود که شرکت دنا به واسطه همکاری هایی که با شرکت صنایع قطعه سازی مهرگان داشت توانست قطعاتی صنعتی پیچیده ای که با تکنولوژی روز آن زمان ساخته می شدند را آموزش ببیند و در آخر هم به شرکت مهرگان پیشنهاد می دهد که تعمیرات روتاری جوینت را انجام دهد.

این شرکت پیشنهاد شرکت دنا را پذیرفت و بالافاصله 100 عدد روتاری جوینت را برای لاستیک دنا تعمیر می کند. کار خوب شرکت مهرگان در این زمینه باعث گردید که خیلی سریع سفارش 200 عدد روتاری جوینت در سایزهای 1 اینچ تا 3 اینچ نیز به این شرکت داده شود و کم کم محصول این شرکت به دیگر شرکت های تایز سازی و شرک های فولادی نیز راه پیدا کند.

میر عامل شرکت مهرگان جناب آقای عباس ابرقویی از جمله افرادی بودند که در شرکت پیرلی ایتالیا دوره های لازم را سپری کرده است.

سخن پایانی

در این مقاله گفتیم که روتاری جوینت هیدرولیک قطعه ای است که وظیفه ورود و خروج سیالات را به بخش چرخشی در هر نوع دستگاه صنعتی بر عهده دارد. همچنین شما را با تاریخچه این قطعه صنعتی در ایران و دنیا آشنا کردیم و کاربرد این قطعه را نیز بررسی کردیم. امیدواریم از این مقاله نیز راضی بوده باشید.

برای خرید کلیک کنید.

.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *