سیلندر پنوماتیک چهارمیل چیست؟

سیلندر پنوماتیک چهارمیل چیست؟

سیلندر پنوماتیک چهارمیل به عنوان وسیله‌ای مکانیکی شناخته می‌شود. این وسیله هوای فشرده را در یک راستا به صورت خطی تخلیه می‌کند. دو مدل از این ابزار را می‌توانید در بازار پیدا کنید. یکی از آنها سیلندر دو اثر و دیگری تک اثر است. جک دو اثر از هوای فشرده‌ برای به حرکت درآوردن پیستون به داخل و خارج کمک می‌کند. جک تک اثر هوای فشرده را تنها خارج می‌کند و از فنری برای برگشت به حالت اولیه استفاده می‌کند.

سیلندر پنوماتیک چهارمیل

اگر به بدنه این وسیله دقت‌کرده باشید متوجه می‌شوید که ابتدا و انتهای آن دارای چهار میله رزوه‌دار می‌باشد. از طریق این چهار پیچ این ابزار به ماشین آلات سیال متصل می‌شود. به همین دلیل نام این ابزار را جک پنوماتیک چهارمیل یا تای راد گذاشتند. چهار میله اطراف سیلندر را می‌توانید با چشم ببینید اگر در سطح بیرونی آن نصب‌شده باشد ولی اگر در سطح داخلی آن تعبیه‌شده باشد شما قادر به دیدن آن نخواهید بود.
از سیلندر در ماشین آلات سیال برای انتقال نیرو به صورت خطی به کارگرفته می‌شود. با توج به سیالی که دارید باید بدانید که چه مدل سیلندر چهارمیل به کارتان می‌آید. در هنگام خرید با توجه به هدفتان باید به طول کورس و قطر پیستون توجه کافی داشته‌باشید.

نمونه سیلندر پنوماتیک چهارمیل

ویژگی سیلندر پنوماتیک چهارمیل

این وسیله چندان پیچیده نیست ولی در هنگام نصب بر روی ماشین آلات نیاز به ابزارهای متعددی دارد. در صنایع مختلفی از جمله کارخانه جات ایران خودرو، تولید قطعات خودرو، پتروشیمی، صنایع بسته‌بندی، صنایع تولید شیشه ساختمان، تولید سرامیک، پالایشگاه و شرکت نفت از این وسیله برای تجهیزات خود استفاده می‌کنند. یکی از دلایلی که باعث‌شده این ابزار بسیار پرطرفدار باشد، صدای کمی است که نسبت به هم قطاران خود تولید می‌کند.
همانطور که میدانید ماشین آلات به صورت معمول صداهای زیاد و عجیب و غریبی را در هنگام کار تولید می‌کنند و یک صدای کمتر قطعا برای گوش نشانه خوبی است. یک سیلندر خوب زمانی ماندگاری و عمر طولانی خواهد داشت که جنس آن از آلیاژ بادوام باشد و در ساخت آن از مواد باکیفیتی استفاده شده‌باشد. تعمیر و نگهداری این وسیله نسبت به ابزارآلات دیگر بسیار آسان‌تر است.

نمونه سیلندر پنوماتیک چهارمیل

اجزای تشکیل دهنده سیلندر پنوماتیک چهار میل

این وسیله دارای بخش‌های متفاوتی است که هر کدام کارخودشان را انجام می‌دهند. بخش‌هایی مانند:
کفشک سرو ته
پوسته سیلندر از جنس الومینیوم
پیستون داخل سیلندر
میله شافت از جنس کروم یا استیل
لوازم جک (اورینگ یا پکینگ)
میله های مهار جک پنوماتیکی

سخن پایانی

بسیاری از کارخانجات از سیلندر چهارمیل در ابزارآلات خود استفاده می‌کنند. این وسیله فشارهوایی که وارد سیستم می‌شود را نگه‌می‌دارد و آن را با خارج‌کردن کنترل می‌کند. این ابزار را معمولا با توجه به سیالی که در آن نصب می‌شود در اندازه‌های گوناگونی می‌سازند. همانطور که میدانید هم مدل تک اثر و هم مدل دو اثر آن در بازار یافت می‌شود. باید بدانید که مدل دو اثر کاربرد بیشتری نسبت به تک اثر دارد، چراکه کار را به نسبت راحت‌تر مدیریت می‌کند. میزان خروج سیلندر در این دستگاه بستگی به طول آن دارد. در بازار با توجه به استاندارد سیالات از این مدل در اندازه‌های مختلفی در دسترس است.

برای خرید کلیک کنید.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *