شیر تایمدار پنوماتیک چیست؟

شیر تایمدار پنوماتیک چیست؟

شیر تایمدار پنوماتیک در اصل یک شیر است که به یک تایمر برقی‌ بر روی بوبین خود مجهز است و از طریق این تایمر فرمان باز و بسته شدن را دریافت می‌نماید.

شیر تایمدار پنوماتیک چیست؟

در شیر تایمدار پنوماتیک دو حالت فرمانی وجود دارد. در اولین حالت شما تعیین می‌نمایید که زمان باز شدن شیر چه تایمی باشد. این عدد بین 0.5 دقیقه تا 45 دقیقه قابل تعیین است. برای مثال اگر شما روی عدد 20 تنظیم نمایید شیر هر 20 دقیقه یکبار باز می‌شود.
در حالت دوم زمان باز بودن شیر قابل تنظیم است. این حالت نیز بین 0.5 تا 10 ثانیه قابل تنظیم است. حال اگر شما حالت اول را روی 10 دقیقه و حالت دوم را روی 5 ثانیه تنظیم کنید، شیر هم 10 دقیقه بار می‌شود و به مدت 5 ثانیه باز خواهد بود.

کاربرد شیر تایمدار پنوماتیک

این نوع از شیر در صنایع پنوماتیکی بیشترین استفاده را خواهد داشت. در اصل کمپرسورها وقتی که هوای اطراف را در خود جمع و فشرده سازی می‌کنند، کم کم گرد و غبار درونشان جمع می‌شود. این گرد و غبار به صورت آب کثیفی در ته کمپرسور ته نشین می‌شودو باید حتما خالی بشود و گرنه باعث خرابی دستگاه می‌شود. در چنین شرایطی وجود یک شیر تایمدار پنوماتیک در انتها کمپرسور ضروری است تا به صورت اتوماتیک و در تایم‌های مشخص آب کثیف را از دستگاه خارج نماید.

نمونه شیرتایمردار پنوماتیک

اجزای داخلی شیر تایمدار پنوماتیک

شیر تایمدار پنوماتیک هم مانند اکثر شیرهای دیگر از اتصال چند قطعه اصلی به همدیگر تشکیل شده‌است. این قطعات عبارتند از:

بدنه اصلی

این قطعه یا بدنه در اکثر موارد به صورت استوانه‌ای شکل است. در بدنه دو رزوه که قسمت ابتدایی و قسمت انتهایی قرار دارد که دیگر قسمت بر روی آنها قرار می‌گیرند.

بویین

این دومین قطعه مهم در شیر پنوماتیک است. ولتاژ بویین 220 ولتو سوکت خور است.

تایمر

بسیار مشخص است که این مهترین قطعه برای شیر تایمدار می‌باشد. این قطعه به عمل تایم بندی برای اعمال باز و بسته شدن شیر کمک می‌کند.

نمونه شیرتایمردار پنوماتیک

انواع شیر تایمدار پنوماتیک

شیر تایمدار دارای انواع مختلفی می‌باشد. هر نوع از انواع زیر دارای خصوصیات منحصر به فرد خود می‌باشد.

شیر تایمدار تخلیه

در این نوع شیرها سیستم داخلی به صورتی تعبیه شده‌است که هوای فشرده آب اضافه را از طریق این شیر تخلیه نماید. شیر تخلیه در سایز و مدل‌های مختلفی طراحی می‌شود.

شیر تایمدار 1/2

بیشترین استفاده این نوع شیر برای آبیاری در صنعت کشاورزی است. البته برای قطع و وصل جریان آب در مصارف خانگی یا کارخانه‌ها هم می‌شود از این نوع شیر استفاده کرد.

شیر تایمدار صنعتی

از شیر تایمدار صنعتی برای صنایع مختلفی مانند پمپ‌های هیدرولیکی، آب پاش صنعتی و اتوماتیک، صنایع نفت و گاز و همچنین پتیروشیمی بهره وری می‌شود.

شیر تامدار آبیاری

در چنین شیرهایی از یک سیستم تایمر حرفه‌ای استفاده می‌شود. این شیرها به وسیله باتری کار می‌کنند و این یعنی به سیم کشی نیازی ندارند. تنظیم کردن آنها بسیار راحت است و همچنینی دارای صفحه نمایش برای تنظیم ساعت کاری است.

سخن پایانی

این مقاله به هدف آشنایی شما با شیر تایمدار پنوماتیک فراهم شده‌است. چنین در مورد انواع این شیرها نیز صحبت کردیم و امیدواریم این مقاله کوتاه نیز مانند دیگر مقالات تیم ما برای شما مفید بوده باشد.

برای خرید کلیک کنید.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *