شیر پروانه ای استیل چیست؟

شیر پروانه ای استیل چیست؟

یر پروانه ای استیل برای استفاده در صنایع غذایی، انرژی هسته‌ای، پالایش نفت، صنایع شیمیایی، شرکت‌های تولید کاغذ، داروسازی، معدن و حمل و نقل طراحی شده‌است.ش این نوع شیر شامل یک دیسک دایره‌ای است که در یک لوله یا کانال می‌چرخد تا جریان مواد را کنترل کند. دیسک به ساقه متصل می‌شود، سپس توسط یک دسته یا محرک شروع به کار می‌کند و به کاربر اجازه می‌دهد تا در صورت نیاز شیر را باز و بسته کنند. در این مقاله بیشتر با این شیر آشنا خواهیم شد.

شیر پروانه ای استیل چیست؟

شیرهای پروانه ای از جنس استنلس استیل معمولاً در کارخانه‌های فرآوری مواد غذایی، شرکت‌های تولید نوشیدنی و سایر تأسیسات مشابه استفاده می‌شوند. آنها برای کنترل جریان مایعات، گازها و سایر مواد به کارگرفته می‌شوند و به گونه ای طراحی شده‌اند که تمیزکردن و نگهداری از آنها آسان باشد. این شیرها از جنس استیل ضد زنگ هستند که به راحتی دچار خرابی و فرسودگی نمی‌شوند. با وجود اینکه جنس بدنه آنها از فولاد است ولی اجزای داخلیشان از مواد گوناگونی مانند لاستیک، پلاستیک و مواد دیگر ساخته‌شده‌اند. ماده‌ای که قطعات داخلی شیر را تشکیل می‌دهد، نوع محیط و دمای سوپاپ را تعیین می‌کند. شیرهای پروانه ای SS به دلیل اینکه از مواد کاملاً فلزی ساخته می‌شوند برای استفاده در دماهای پایین و بالا مناسب هستند؛ زیرا می‌توانند سطوح بالایی از حرارت را تحمل کنند. تولید کنندگان، معمولاً آنها را برای شرایط سخت و سنگین طراحی کرده‌اند.

شیر پروانه ای استیل

ویژگی شیر پروانه ای استیل

 • متحدالمرکز شیر پروانه ای استیل در درجه اول برای کنترل جریان و تنظیم محیط های خورنده، به ویژه انواع مختلف اسیدهای قوی، مانند اسید سولفوریک و آکوا رژیا طراحی شده‌است.
 • دیسک ضد زنگ شیر پروانه ای در مرکز لوله قرار دارد. میله‌ای که از دیسک عبور می‌کند به یک محرک در قسمت بیرونی شیر متصل است. چرخاندن محرک دیسک شیر پروانه ای ضد زنگ به صورت موازی یا عمود بر جریان اتفاق می‌افتد.
 • به طور کلی، شیرهای ضد زنگ در مکان‌هایی کاربرد دارند که در برابر خوردگی نیاز به مقاومت بالا دارند.
 • معمولاً آنها با مواد مهر و موم PTFE عرضه می‌شوند تا موادی که درون خط لوله قرار دارد، آلوده نشود.
 • شیرهای ضد زنگ را در بسیاری از کارخانه‌ها و شرکت‌های مختلف مانند صنایع شیمیایی، نوشیدنی، داروسازی، پالایش نفت، تولید آب خالص، کاغذ، معدن، انرژی هسته ای، آبیاری و سایر صنایع مورد استفاده قرار می‌دهند.

اجزای داخلی شیر پروانه‌ای

 • چرخ دستی یا محرک: قطعه‌ای که قدرت راه اندازی و توقف شیر را فراهم می‌کند.
 • بدن: این قسمت اصلی شیر پروانه ای SS است که اجزای داخلی را در خود جای می‌دهد.
 • ساقه: شفتی است که محرک شیر یا چرخ دستی را به دیسک سوپاپ متصل می‌کند.
 • دیسک: جزء اصلی شیر پروانه‌ای SS است زیرا باز و بسته‌شدن جریان سیال را انجام می‌دهد.
 • صندلی: جایی است که دیسک هنگام توقف در دریچه قرار می‌گیرد.
 • بسته‌بندی: این ماده‌ای است که برای جلوگیری از نشت مایع بین شیر و ساقه استفاده می‌شود.
 • واشر: از نشت مایع بین لوله و اتصال شیر جلوگیری می‌کند.

شیر پروانه ای استیل

سخن پایانی

شیرهای پروانه ای فولاد ضد زنگ برای مایعات اسیدی و خورنده و برای فشارها و دماهای مختلف ایده آل هستند. آنها از استیل ضد زنگ ساخته‌شده‌اند که در برابر رطوبت و بسیاری از بخارات و گازها، مقاومت بسیار خوبی دارند. همچنین به دلیل بدنه فولادی که دارند بسیار دیرتر دچار فرسودگی و تخریب می‌شوند.

برای خرید کلیک کنید.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *