شیر پنوماتیک دستی چیست؟

شیر پنوماتیک دستی چیست؟

شیر پنوماتیک دستی قسمتی از یک سیستم کنترل پنوماتیک است. نام دیگر آن شیر بادی است. این شیر همانند سایر شیرهای پنوماتیک کنترل‌ کننده‌ و توزیع کننده فشار، سرعت و جریان هوا است. عملکرد سیستم از اختلاف فشار گاز  یا هوا در ساختار آن است. هدایت جریان هوا در لوله‌ها و دریچه‌ها از طریق تنظیم سیستم صورت می گیرد. دریچه ها به عنوان یک واسطه بین منبع کمپرسور و محرک‌ها عمل می کنند. این شیرها همانطور که از نامش مشخص است به صورت دستی تنظیم می شود. تنظیمات دستی آن باعث می شود نیروی خارجی وارد کند تا جریان هوا را کنترل کند.

فشار نیروی الکتریکی یا دستی دریچه های شیرهای پنوماتیک را باز می کند و می بندد. بنابراین از قطعات مختلفی در آن استفاده می شود که باعث گوناگونی مدل شیرها می شود. هوا در سیستم های دستی نقش یک محرک را دارد. هوا می تواند دریچه شیر را به آسانی ببند و باز کند. در ادامه مقاله با انواع آن ها آشنا می شویم.

تفاوت شیر پنوماتیک دستی و شیر پنوماتیک برقی

برای کنترل کردن جریان گاز و مایعات در دنیای امروز از شیرهای پنوماتیک استفاده می کنند. تعدیل جریان هوای داخل لوله ها بوسیله شیر پنوماتیک دستی احتیاج به نیرو دارد. این نیرو باید به صورت دستی تنظیم شود. اما در شیرهای پنوماتیک برقی مکانیسم به گونه ای عمل می کند که: یک فشار از منبع الکتریکی وارد می شود تا عبور هوا هدایت و کنترل شود. دریچه ها بواسطه همین نیروی جریان مغناطیسی به حرکت در می آیند.  انواع گوناگون این نوع شیرآلات در صنعت به وفور کاربردی هستند. تفاوت شیر دستی در عملکرد و متعدد بودن خط جریان آن می‌باشد. این شیرها یکی از تاثیر گذارترین ابزارهای پنوماتیک در انتقال گاز و مایعات هستند. شیرهای برقی نیز بسیار کاربردی هستند. گستردگی استفاده از شیرهای برقی کمتر از انواع دستی است زیرا باید از نیروی الکتریکی استفاده می کنند.

نمونه شیر پنوماتیک دستی در سایت هیدرونرما

انواع شیرهای کنترل دستی پنوماتیک

شیرهای دستی پنوماتیک با توجه به عملکردهای مختلف خود می توانند دریچه های مختلفی داشته باشد. این دریچه ها براساس ویژگی های مختلفی شکل می گیرند. این ویژگی ها می توانند تفاوت های قطعات از جمله اهرم، دستگیره و پدال پا باشد. جنس تشکیل دهنده شیر دستی پنوماتیک بستگی به عملکرد مورد نظر آن است.

نمونه دیگر شیر دستی پنوماتیک

 مدل های شیرهای دستی بدین گونه می باشد:

انواع شیرهای پنوماتیک چهار طرفه جهت دار، شیرهای پنوماتیک افست، شیرهای دو طرفه جهت دار، شیرهای سه طرفه جهت‌دار. همچنین شیرهای دستی که بر اساس پورت و موقعیت تقسیم بندی میشوند، خود در یک گروه جداگانه قرار می گیرند.

سخن پایانی + قیمت شیرهای پنوماتیک دستی

اهمیت شیر دستی پنوماتیک در اینست که قادر است تا جریان هوا را از مکان های مختلف بهم دیگر انتقال دهد. در این نوع شیر پنوماتیک از چندین رابط برای ایجاد ترکیبات مختلف سیستم مورد استفاده قرار می گیرد.
قیمت شیر کنترل دستی پنوماتیک معمولا از شیر های بوبین دار و برقی ارزانتر است. همچنین قیمت آن بستگی به سایزها و مدل های آن است که مورد لازم سیستمتان باشد و متغییر هستند.

 

برای خرید شیر پنوماتیک دستی کلیک کنید.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *