فلوکنترل ساده هیدرولیک و کاربرد آن چیست؟

فلوکنترل ساده هیدرولیک و کاربرد آن چیست؟

فلوکنترل ساده هیدرولیک در ماشین آلاتی مانند راهسازی، کشاورزی، ابزارآلات هیدرولیک صنعتی و در یونیت‌های هیدرولیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزار به دلیل اینکه به موقع جریان سیالات را کنترل می‌کند از بروز خسارات و افت فشار جلوگیری می‌کند. شاید برایتان جالب باشد که بگوییم عملکرد و نحوه نصب این دستگاه بسیار ساده و راحت می‌باشد ولی کاری که انجام می دهد مهم و حیاتی است. فلوکنترل با تقسیم و تنظیم جریان، انرژی را در ماشین‌های هیدرولیکی افزایش می‌دهد و کار را ساده‌تر می‌کند.

فلوکنترل ساده هیدرولیک چیست؟

این مدل شیرها عملکرد مهمی را در ابزارآلات هیدرولیکی انجام می دهند. فلوکنترل ساده هیدرولیک جریانی را که در سیستم های هیدرولیکی ایجاد می شود را با توجه به تنظیمات خود کنترل می کنند و از خسارات وارده بر سیستم جلوگیری می کنند. این شیرها به گونه ای طراحی شده‌اند که سرعت حرکت پیستون را در سیلندرهای قدرت در ابزارآلات سیالی کنترل می کنند. علاوه برآن به گونه ای کار می کنند تا جریان سرعتی که در موتورسیالات در گردش است از کنترل خارج نشود و در مسیر درست خود حرکت کند. فلوکنترل با توجه به اینکه وظیفه مهمی را در سیستم های هیدرولیکی برعهده گرفته‌است ولی از بخش های ساده‌ای تشکیل شده‌است.

نمونه ای از فلوکنترل

ویژگی شیر فلوکنترل ساده

جنس بدنه شیر فلوکنترل ساده هیدرولیک را معمولا ازفولاد، استنس استیل و یا انواع چدن داکتیل می سازند، چراکه در برابر رطوبت و دما مقاوم بوده و براحتی زنگ نمی‌زند و دچار فرسودگی و خرابی نمی‌شود. دیسکی که در این شیرها بکار می‌رود نیز از همین جنس ضد زنگ می‌باشد. ابعاد این شیرها را می‌توان از 50 تا 1000 میلی متر در بازار پیدا کرد. علاوه بر آن فشار آنها نیز از 6 تا 40 بار در بازار موجود می‌باشد.

نحوه عملکرد شیر فلوکنترل هیدرولیکی

شاید برایتان باور نکردنی باشد که کار این قطعه بسیار ساده ولی راحت نیست. این شیر به گونه‌ای عمل می‌کند که وقتی بسته‌شود، میزان شدت جریان در ماشین آلات هیدرولیکی کاهش پیدا می‌کند. وقتی این عمل اتفاق افتاد، جریان سیالی که در شیر در جریان بود، حالا قطع شده و در پشت شیر گرفتار می‌شود. زمانی که شیر باز شود، جریان سیال جمع شده در آن نیز ناگهان آزاد می‌شود و فشار سیستم بالا می رود.

سخن پایانی

در هنگام خرید این شیر توجه داشته باشید که ورودی های شیر هم سایز لوله های ارتباطی باشند. حتما به این نکته توجه داشته‌باشید نصب درست شیر می تواند از فشار وارده بر ماشین جلوگیری کند. اگر نصب آن نادرست باشد باعث می شود که دستگاه به درستی عمل نکند و در نهایت موجب خرابی برخی از ابزارآلات شود. در زمانی که فلوکنترل را به بدنه دستگاه وصل می کنید، از اتصال درست و محکم آن به بدنه اطمینان حاصل کنید تا از بروز هرگونه نشتی جلوگیری شود. سیستم های هیدرولیک به دلیل نوع کاری که انجام می دهند همیشه در معرض نشتی قراردارند، پس حتما بعد از اینکه شیر را نصب کردید، از وضعیت درست آن اطمینان حاصل کنید و بعد بدنبال روشن کردن دستگاه باشید. اگر دستگاه را پشت و رو نصب کنید نیز، سیستم به درستی کار نمی کند. پس حتما به این نکته توجه داشته‌باشید.
برای خرید فلوکنترل ساده هیدرولیک  کلیک کنید.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *