فیلتر پنوماتیک چیست؟

فیلتر پنوماتیک چیست؟

فیلتر پنوماتیک با حذف آلاینده‌ها مانند آب و بخار روغن از جریان هوای فشرده باعث می‌شود سیستم‌های پنوماتیک به درستی کار کنند. برخی از فیلترها برای به دام انداختن ذرات  طراحی شده‌اند و تنها به جریان هوا اجازه عبور می‌دهند، در حالی که برخی دیگر از نوعی غشاء استفاده می‌کنند که فقط به هوا اجازه عبور می‌دهد. فیلترهای پنوماتیک اغلب در کنار روان کننده های هوای بادی استفاده می‌شوند.

فیلتر پنوماتیک

از جمله ابزارهایی که از خرابی تجهیزات پنوماتیک جلوگیری می‌کند، فیلترهای پنوماتیک هستند. میزان نگهداری از این فیلترها بستگی به مقدار زباله‌ای دارد که از طریق جریان عبور می‌کند. هر چقدر مقدار زباله بیشتر باشد، طول عمر این فیلتر نیز کاهش می‌یابد. گاهی هم پیش می‌آید که دستگاه دچار افت فشار می‌شود و در این زمان فیلتر پنوماتیک باید تمیز شود. بخش‌هایی از فیلتر نیز هستند که نباید تمیز گردند، چرا که نشانگر سرویس و تخلیه خودکار یا دستی هستند.
هنگام تولید هوای‌فشرده، آلاینده‌هایی مانند رطوبت و روغن وارد سیستم می شوند. بدون فیلتر پنوماتیک، صنایعی که به درجه بالایی از بهداشت نیاز دارند، مانند تولیدکنندگان مواد غذایی صنعتی، در معرض خطر وجود آلاینده های اضافی در فرآیند خود قرار می‌گیرند. این عامل برای دستگاه بسیار خطرناک است به همین دلیل فیلترها کاری مهم و ضروری را دنبال می‌کنند.

نمونه فیلتر پنوماتیک

کاربرد فیلتر پنوماتیک

این فیلترها را در طیف متنوعی از محیط ها و صنایع مانند پزشکی، ابزار دقیق تحلیلی، فرآوری مواد غذایی، دریایی و هوانوردی، تولید و بسته‌بندی مواد غذایی و نوشیدنی مورد استفاده قرار می‌دهند. برای اینکه ماشین آلات پنوماتیک به طور موثر و کارآمد کار کنند، هوای‌فشرده باید تمیز و عاری از آب و سایر ذرات باشد. با استفاده از فیلترهای پنوماتیک آلودگی از بین می‌رود و عمر قطعات افزایش پیدا می‌کند. این فیلترها را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم‌بندی کرد.

فیلترهای اولیه پنوماتیک

فیلترهای اولیه دستگاه‌های پنوماتیک را در برابر آسیب‌هایی که ممکن است توسط آلاینده‌هایی مانند ذرات خاک، قطرات کوچک آب یا ذرات معلق در هوا ایجاد شود، محافظت می‌کند. این فیلترهای اولیه ذرات کوچکی به اندازه پنج میکرومتر را از هوا حذف می‌کنند.

فیلترهای ثانویه پنوماتیک

فیلترهای ثانویه می‌توانند ذرات بسیار کوچکی به اندازه 50 نانومتر را به دام بیندازند. آنها می‌توانند بخار، بو، رطوبت، روغن و سایر ذرات بسیار کوچک را از جریان هوا حذف کنند. این کار باعث می‌شود که هوا کاملا پاکیزه شود و موجب خرابی سیستم نگردد.

نمونه فیلتر پنوماتیک

چه نوع فیلترهای پنوماتیکی در بازار موجود است؟

جدا کننده آب پنوماتیک: به حذف آب کمک می‌کند.
فیلترهای ذرات پنوماتیک: کثیفی و ذرات را به دام می‌اندازد.
فیلتر ادغام پنوماتیک: برای از بین‌بردن آب، زنگ زدگی و روغن از منبع هوا.
فیلتر جذب‌کننده: روغن را از جریان هوای‌فشرده خارج می‌کند.

سخن پایانی

برای اینکه ماشین آلات پیچیده به طور موثر کار کنند، هوای‌فشرده باید با کیفیت بالا و کاملاً عاری از آب و سایر ذرات باشد. فیلتر پنوماتیک برای رسیدن‌به این هدف کار می‌کند و عملکرد بسیار مهمی در سیستم‌ها به وجود می‌آورد. انواع متفاوتی از فیلترهای سیستم‌های پنوماتیک را می‌توانید ببینید که برخی از آنها تنها ذراتی مانند بخار روغن، خاک و غیره از هوا پاکسازی می‌کنند و برخی دیگر ذرات بسیار کوچکتری که در هوا موجود می‌باشد را کاملا حذف میکنند.

برای خرید کلیک کنید.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *