هیدرولیک چیست؟

هیدرولیک چیست؟

معنی هیدرولیک

صرف نظر از کارکرد و کاربرد هیدرولیک اگر بخواهیم آن را خیلی دقیق و جزیی تشریح کنیم باید بگویم که کلمه هیدرولیک از کلمه هیدرو در زبان یونانی نشات گرفته است. این کلمه به معنی جریان حرکات مایع می باشد. وقتی که گذشته این کلمه را بررسی می کنیم متوجه می شویم که تنها استفاده ای که در گذشته داشته آب بوده است. بعدها که علم پیشرفت کرد این معنا نیز گسترش پیدا کرد. در علوم مهندسی برای آب و حرکت دادن چرخ های آبی و مهندسی آب از لغت هیدرو استفاده می شود. در این مقاله هیدرونرما قصد داریم تا در مورد اینکه هیدرولیک چیست و چه کاربردی دارد صحبت کنیم.

هیدرولیک چیست؟

همان طور که بالتر هم اشاره کردیم معنی و مفهوم هیدرو دیگر صرفا به آب محدود نمی شود. این کلمه در دامنه های مختلف وارد شده و از آن برای روغن معدنی نیز استفاده می کنند. ممکن است که سوال کنید چرا این طور شده ؟ پاسخ این است که چون آب خاصیت زنگ زدگی دارند و نمی تواند به عنوان منتقل انرژی در سیستم تحت کنترل استفاده شود از این رو این روز ها  از روغن که خاصیت زنگ زدگی ندارد برای انتقال انرژی درسیستم استفاده می کنیم. کلی تر آن این است که به ان مهارتی که انتقال و تبدیل نیرو را انجام می دهد هیدرولیک می گویند. این روز ها اینقدر استفاده از روغن صنعتی به عنوان سیال زیاد شده است که وقتی از هیدرولیک صحبت می کنیم منظورمان همان هیدرولیک روغنی است.  حوزه کاربرد هیدرولیک روغنی استفاده از انرژی دینامیکی و استاتیکی آن بوده و در مهندسی کنترل برای انتقال زیگنال ها و تولید نیرو می باشد.

معنی کلمه هیدرولیک

لوازم هیدرولیک چه ویژگی هایی دارند؟

1- مدارهای هیدرولیک با وجود قابلیت انتقال نیروهای بزرگ کوچک و سبک هستند.

2- ایمنی بالا در برابر بارهای خیلی سنگین

3- تغییر میزان لزجی روغن با تغییرات دما

مزایای سیستم هیدرولیک

معایب سیستم هیدرولیک

این روز ها قدرت هیدرولیک در صنعت در رتبه اول قرار می گیرد. کلی تر این است که از قوی ترین نیروها برای انجام کار است. یک قیاس کلی اگر انجام دهیم متوجه می شویم که بین نیروهای الکتریکی، پنوماتیک، مکانیکی هیدرولیکی قوی ترین است.

امروزه از قطعات استاندارد برای سیستم ها استفاده می شود، این سیستم ها نصب و تعویض بسیار راحتی دارند.

قابلیت تبدیل حرکات دورانی به حرکات خطی

قابلیت تعویض جهت حرکت خیلی سریع

 عمر طولانی قطعات هیدرولیک

قابلیت اتوماتیک شدن

در سیستم های هیدرولیک انتقال نیرو توسط لوله و شیلنگ انجام می شود. اگر این لوله ها یا شلنگ ها دراز باشند افت فشار ایجاد می شود.

چون در این سیستم ها از روغن استفاده می کنیم. نشت روغن از اتصالات و از بخار های حاصل از روغن باعث آلودگی محیط می شود.

قطعات سیستم هیدرولیک قیمت خیلی بالایی دارند.

هیدرولیک به روش های کاربردی استفاده از سیالات تحت فشار می پردازد.  هیدرولیک علمی است که در آن از نیروی مایعات تحت فشار استفاده می کنند تا کاری را انجام دهند؛ یعنی انجام کار توسط مایع تحت فشار یا حرکت.ویژگی تراکم ناپذیری مایعات علتی برای استفاده آن ها برای تبدیل و انتقال کار می باشد.

مزایا و معایب قطعات هیدرولیکی

منظور از قطر هیدرولیک چیست؟

منظور ار قطر هیدرولیک طول کمیتی است که در کانال های باز یا مقاطع غیر مدور مطرح می شود. از این کمیت برای زمانی که سیال مورد نظر در سطح غیر دایره ای در حال حرکت است استفاده می شود. کمیت قطر را  با DH نشان می دهند و به صورت زیر تعریف می شود:

قطر لوله

انواع سیستم ها

همان طور که اشاره کردیم این سیستم ها  بسیار مهم و کاربردی هستند. سیستم ها را به دو قسمت می توان تقسیم کرد:

 ثابت (Stationary)

متحرک (Mobile)

سیستم ثابت همان طور که از اسمش پیداست نیاز به جابجایی ندارند. مثل پرس هیدرولیک.

هیدرولیک های متحرک نیز به جابه جائی احتیاج دارند.

کلام آخر

به طور کلی سامانه های انرژی دو دسته هستند، هیدرولیکی و پنوماتیکی. مزیتی که سامانه های هیدرولیکی به روش های مکانیکی و الکتریکی دارد این است که حین انتقال و تغییر می توان به سرعت جهت حرکت را تغییر داد. مزیت دیگر این است که سیالات به طور کلی شکل پذیرند و می توان آن ها را از مسیر های دلخواه عبور داد.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *