پمپ هیدرولیک دنده ای چیست؟

پمپ هیدرولیک دنده ای چیست؟

پمپ هیدرولیک دنده ای وسیله ای است که دنده های مشبک دارد و باعث انتقال سریع مایعات می شود.این وسیله در هر دور چرخش خود مقدار معینی از مایعات را انتقال می دهد.حرکت در این نوع پمپ ها به جای رفت و برگشت به صورت چرخشی است که همین امر باعث انجام کار در این نوع پمپ ها می‌شود.

پمپ هیدرولیک دنده ای چیست؟

این محصول کاربرد فراوانی در صنعت دارد. در این مدل از پمپ ها جابجایی سیالات بوسیله چرخش چرخ دنده ها انجام می گیرد. قدرت مکش این پمپ ها و دوام آن ها بسیار زیاد است و می‌توانند سیالات مختلف را به آسانی پمپاژ کنند. این مدل از پمپ ها از انواع مختلف تشکیل شده است که عبارتند از نوع داخلی، خارجی، پیچی، گوشواره ای و ژیرواتور. معروف ترین و پر کاربرد ترین نوع این پمپ نوع داخلی وخارجی است .


پمپ هیدرولیک دنده ای داخلی

این مدل از پمپ ها می‌توانند در هر دو جهت چرخش داشته باشند و به صورت خود مکش عمل می‌کنند. این پمپ ها در خالی کردن و پر کردن مخازن کاربرد دارند. از این مدل از پمپ ها بیشتر برای پمپاژ مایعات با غلظت بالا مانند شکلات، چسب و آسفالت استفاده می کنند.کاربرد این مدل از پمپ‌ها عبارتند از: پمپاژ سوخت، پلیمر و رزین وهمچنین پمپاژ روغن های خوراکی و صنعتی و سوخت.
ویژگی های نوع داخلی
می تواند حجم زیادی از سیالات را پمپاژ کند.
قابلیت خودمکش دارد.
از متریال های متفاوت مثل برنز و چدن ساخته شده است.
دارای جریانی یکنواخت است.
در کوتاه مدت می تواند به صورت خشک کار کند.
می تواند در دو جهت بچرخد.
دوام بالا دارد.
توانایی هماهنگی بین انواع اتصالات ورودی و خروجی را دارد.
عملکردی آرام دارد.
قیمت آن مقرون به‌صرفه است.
NPSHپایین دارد.


پمپ هیدرولیک دنده ای خارجی
از عملکرد مهم این پمپ می توان به توانایی آن در تنظیم  میزان دبی اشاره کرد. به همین دلیل از این نوع پمپ های هیدرولیک می‌توان برای پمپاژ اسیدها، پلیمرها، بازها، وسوخت های مختلف استفاده کرد. این مدل از پمپ در اندازه های کوچک و بزرگ وجود دارد و کارکرد نوع بزرگ آن ۶۵۰ دور و نوع کوچک آن ۳۰۰ دور در دقیقه است. کاربرد نوع خارجی آن عبارتند از: پمپاژ روغن های صنعتی و خوراکی وپمپاژ مواد غذایی و سوخت.
ویژگی های نوع خارجی
قادر به پمپاژ حجم زیادی از سیالات است.
دقت بسیار بالایی دارد.
با انواع اتصالات ورودی و خروجی میتواند هماهنگ شود.
از متریال مختلف مثل چدن، استیل و برنز تشکیل شده است.
عملکرد آن آرام و بدون صدا است.
دوام آن بالا است.
در برابر گرد و غبار مقاوم است.
توانایی تحمل فشار بالا و سرعت زیاد را دارد.
قیمت آن مقرون به‌صرفه است.
سخن پایانی
پمپ هیدرولیک دنده ای به علت قیمت مناسب و مقرون به صرفه آن و همچنین بخاطر تحمل فشار بالا بسیار مورد توجه قرار گرفته است. همچنین یکی دیگر از دلایل مورد پسند بودن این مدل از پمپ ها به خاطر قابلیت چند طبقه شدن آنها است. در هنگام خرید این مدل از پمپ ها حتماً آن را از مراکز معتبر خریداری نمایید و به گارانتی محصول نیز توجه کنید.

برای خرید پمپ هیدرولیک دنده ای کلیک کنید.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *