گیج فشار روغنی چیست؟

گیج فشار روغنی چیست؟

گیج های فشار روغنی نوعی مانومتر هستند که در سیستم ​‌های مختلف برای اندازه ​گیری فشار سیال‌ های مختلف استفاده می​ شوند. گیج‌ ​های فشار روغنی دقت بالایی در اندازه​گیری فشار دارند. محفظه داخل گیج با مایعاتی مانند گلیسیرین یا سیلیکون پر شده و می ​‌توانند قطعات داخلی را کامل بپوشانند. این گیج​‌ ها بهترین نتایج را در شرایط محیطی دارای لرزش و خورندگی نشان می ​‌دهند و برای پر کردن آن​ها از یک سیال کاملا شفاف استفاده می​‌ شود. گیج های فشار روغنی دارای سه نوع خطا هستند که آن ​را نسبت به سایر گیج ​‌ها، برتر جلوه می‌​دهد. این خطاها شامل موارد زیر است:

خطای صفری: همیشه یک مقدار معین خطا را شامل می​شود و اگر از ۰.۵ درصد بیشتر باشد عقربه را به جای خود باز می​گرداینم و اگر کمتر بود مقدار قرائت شده را رند می​کنیم.

ضرب به دری: این خطا با میزان ضریب ثابت افزایش خواهد یافت.

هیسترزیس: مانند منحنی هسترزیس دارای تغییراتی است.

گیج فشار روغنی چیست؟

گیج فشار روغنی چیست؟

انواع گیج فشار روغنی

این دستگاه بسیار ساده​ است و از یک لوله بوردن تشکیل شده که حکم سنسور را دارد و به دو صورت دیجیتالی و عقربه​‌ای در بازار عرضه شده است.
گیج فشار روغنی دیجیتال

گیج فشار روغنی دیجیتال در واقع دستگاهی است که فشار ورودی را به صورت سیگنال الکتریکی تبدیل و آن را به صورت عدد دیجیتال نمایش می‌​دهد. این گیج دارای سنسورهای مختلفی است که از جمله می‌​توان به استرین گیج و پیزو الکتریک اشاره نمود. این گیج می​‌تواند فشار مطلق، فشار خلاء و فشار اتمسفر، فشار تفاضلی را اندازه گیری کند. از مهم​‌ترین معیارهای انتخاب گیج فشار روغنی دیجیتال می​‌توان به میزان دقت آن اشاره نمود. هر فشارسنج تنها می​تواند حداکثر فشار مجاز را اندازه​گیری کند. بنابراین برای انتخاب گیج فشار روغنی دیجیتال به این معیار توجه داشته باشید.

گیج فشار روغنی هیدرولیک

گیج فشار روغنی هیدرولیک می​تواند فشاربالا را اندازه​گیری نماید و در کارخانه​‌ها و سیستم​‌های آبیاری کشاورزی از آن استفاده می‌​شود. این گیج​‌ها دارای فشار ورودی و فشار خروجی هستند. این گیج فشارها دارای درجه‌بندی هستند و به طور کلی برای اندازه​گیری فشار، حداکثر ۱۰۰۰۰ پاسکال به کار می​‌روند. گیج فشار روغنی هیدرولیک به دو صورت دیجیتالی و عقربه‌​ای در بازار موجود است. نمونه‌​های دیجیتالی دارای مبدل الکترونیکی فشار هستند، اما نمونه‌های عقربه​‌ای دارای عقربه هستند که فشار را بر حسب بار اندازه​‌گیری می​‌کنند و به دو صورت ایستایی و تابلویی در بازار وجود دارند.

قیمت گیج فشار روغنی

قیمت گیج فشار روغنی با توجه به معیارهای مختلف مشخص می​‌شود که از جمله می​‌توان به برند تولید کننده گیج و قطر صفحه اشاره نمود. بدنه گیج فشار روغنی بر اساس جنس به سه دسته، بدنه کربن استیل کانکشن برنج، بدنه استیل کانکشن برنج و بدنه تمام استیل تقسیم می​‌شود. جنس هر یک مشخص کننده قیمت گیج فشار روغنی است. از دیگر معیارهای موثر در قیمت‌گذاری گیج فشار روغنی دقت و کلاس کاری و حتی نوع اتصال مانومتر است. بنابراین برای انتخاب بهترین محصول نیاز است اطلاعات کافی پیرامون آن​ها داشته باشید.

گیج فشار روغنی چیست؟

گیج فشار روغنی چیست؟

نصب گیج فشار روغنی

برای نصب گیج فشار روغنی ابتدا دامنه فشار مورد انتظار اندازه​‌گیری را مد نظر قرار دهید و مناسب​‌ترین گیج را انتخاب کنید. سپس مراحل زیر را دنبال نمایید:

🟢 انتخاب موقعیت مناسب برای نصب شیر فشار:

شیر فشار در محلی قرار می​گیرد که لوله کاملا صاف باشد و بدون هیچ گونه انشعاب باشد. در مواقعی که اجسام در خط لوله بیرون هستند، شیر فشار پس از آن قرار می​‌گیرد. شیر فشار را در محلی نصب نمایید که سیال به آرامی و به نرمی بدون گرداب و راه بسته وارد شیر فشار شود.

🟢 قراردادن مجراهای اتصالی:

مجرای اتصالی باید دارای شیب باشد تا از میعان و متراکم شدن گاز جلوگیری نماید. در صورتی که سیال اندازه گیری گاز است، مجرا به سمت شیر فشار خم خواهد شد.

🟢 استفاده از کلمپ برای گیج فشار:

برای نصب گیج فشار از کلمپ استفاده می​شود. کلمپ دستگاه رزوه است که به صورت مخروطی برای آب‌بندی گیج فشار و تنظیمات دستگاه استفاده می​‌شود.

گیج فشار روغنی هیدرولیک

🟢 ایجاد فضای خالی برای پشت گیج:

یکی از مواردی که هنگام نصب گیج فشار باید در نظر داشت، ایجاد فضای خالی برای پشت گیج است. برخی از گیج​ها برای اندازه​گیری فشار ضربه​ای به پشت وارد می​کنند و بهتر است، پشت خالی باشد تا به گیج آسیبی وارد نشود. این فاصله حداقل ۱۵ میلی​متر در نظر گرفته می​شود.

🟢 بستن دریچه فشار سنج:

برخی فشارسنج‌​ها دارای دریچه هستند. ممکن است مواردی مانند؛ حمل و نقل به مایعات گیج فشار روغنی آسیب وارد کنند و عقربه از حالت صفر منحرف شود. برای رفع این مشکل دریچه را باز کرده و عقربه را تنظیم کنید و سپس دریچه را به حالت close تغییر دهید.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *