اجزا پنوماتیک از معرفی تا کاربرد

اجزا پنوماتیک از معرفی تا کاربرد

بررسی پنوماتیک و کاربرد آن

پنوماتیک (به فرانسوی: Pneumatique) از واژهٔ پنِوما  گرفته شده است به بخشی از علم فیزیک و مهندسی اشاره می کند و به‌معنی هوا می باشد، نوعی از فناوری است که به مطالعه  و کاربرد گازهای فشرده برای اعمال نیروی های مکانیکی رسیدگی می کند.فناوری گازهای فشرده استفاده گشترده ای در صنعت دارند در کارخانه ها از این هوا برای کنترل دستگاه های ابزار دقیق استفاده می شود. در این مقاله می خواهیم به بررسی اینکه پنوماتیک چیست؟ اجزای آن چه کی می کنند بپردازیم.

what-is-pneumatic

صنعت پنوماتیک چیست؟

به فناوری هوای فشرده پنوماتیک می گویند. معمولا هوای خشک یا غیر خشک در آن به منظور یک عملگر کار میکند. به طور کلی این سیستم ها از گازهای خشک فشرده استفاده می کند مثل کمپرسورهای سیلندری که با موتور الکرتیکی راه اندازی می شود کار می کنند. در این دستگاه با ساتفاد از دریچه هایی مسیر را برای بازکردن جریان هوا باز می کنند این باعث می شود که ملوکول های هوا به سمت موتور حرکت کنند و باعث ایجاد نیرو برای دستگاه شوند. فشار وارده بر سیال با توجه به تعداد دریچه ها تغییر می کند اما در نهایت تعادل در سامانه برقرار می شود. نکته مهم این است که هوای فشرده قبل از استفاده نیاز به تصفیه دارد زیرا ممکن است ذرات گرد و غبار در آن باشند که باعث اصطکاک در اجزای پنوماتیک می شود. 

اجزا سیستم پنوماتیک

اجزای سیستم پنوماتیک

قطعاتی که در سیستم پنوماتیک موجود هستند عبارت است از: کمپرسور هوا ,محرک, سیلندر, شیرها, موتور لوله ها و اتصالات و شلنگ ها فیلتر هوا و کاهنده صدادر ادامه کارایی این اجزا را برای شما توضیح می دهیم.

سیلندر

سیلندر با حرکت خود، نیروی لازم را برای حرکت موتور تأمین می کند که اگر سیلندر نباشد موتور حرکت نمیکند.

سیلندر در سیستم پنوماتیک

محرک

در هر بخش موتور حفره ها یا فضاهایی وجود دارد که گاز فشرده شده وارد آن ها می شود وآن جا نگه داری می شود. این فشار را با استفاده از شیر ها کنترل می شود. دستگاهی به نام کمپرسور هوا داریم که برای نگه داری یا تولید مقدار خوبی از فشار هوا داخل موتور استفاده می شود. شلنگ می تواند مسئول توزیع فشار باشد و معمولاً به نوعی از اقدامات ایمنی مجهز است.

linear-pneumatic-motor

فیلتر هوا 

وقتی هوای فشرده از مجرای ورودی از کناره های قلعه مخروطی شکل عبور می کند و به خاطر فرم مخصوص مخروط و تیغه های آن روی آن حالت چرخشی عمل می کند. با این کار ذرات آب از هوا جدا می شود و با بدنه مخزن آب گیر برخورد کرده و بر اثر نیروی جاذبه به سمت پایین حرکت می کند و در نهایت در ته مخزن جمع می شود. حال هوای بدون آب بر اثر فشار موجود از المنت فیلتر رد می شوند. 

 

فیلترهوا در پنوماتیک

صدا خفه کن 

از این جز برای کاهش صداها از سوی شیرها و بقیه اجزای پنوماتیک استفاده می شود. در پنوماتیک اگزوز هایی وجود دارد که شامل یک سری استوانه کوچک با سوراخ است. این سیلندرها با هم هماهنگ می شوند و در نهایت صدای تولید شده توسط دستگاه کاهش می یابد و تا حدودی می توان گفت که با هم برابر می شوند. صدا خفه کن هایی که در سیستم پنوماتیک استفاده می شود بسیار پیشرفته هستند و از آن ها در بسیاری از سیستم ها استفاده می شود.  

صدا خفه کن در پنوماتیک

برخی از کاربردهای پنوماتیک

پنوماتیک در خودرو 

طرفداران پروپا قرص تکنولوژی پنوماتیک مشاین آن دسته از افرادی هستند  که دوست دارند اتومبیل خود را کف خواب کنند!

کاربرد آن این طور است با استفاده از گاز فشرده سیالات را به حرکت می آورند در نهایت باعث کاهش ارتفاع اتوموبیل می شوند. برای انجام چنین کاری در خودرو باید اجزای سیستم پنوماتیک در آن وجود داشته باشد. این اجزا شامل کمپرسور هوا، کپسول هوا، چهار بالن و سیستم کنترل می شود.

پنوماتیک در خودرو

کاربرد پنوماتیک در صنعت کشاورزی

مثل اکثر حوزه‌ها در کشاورزی نیز سیستم‌های پنوماتیکی به داد کشاورزان رسیده است. به طوری که صاحبان زمین‌های کشاورزی بدون سختی زیاد می‌تواند از توان سیال استفاده کرده و تراکتورهای سنگین خود را به حرکت در بیاورند. همچنین دستگاه‌هایی مثل خرمن کوب، کمباین، کلوخ شکن، میوه چین، ماشین حفاری، بیل مکانیکی و … موارد دیگری در صنعت کشاورزی هستند که نسل جدید آن‌ها با استفاده از تکنولوژی Pneumatic کار می‌کنند.

 

پنوماتیک در کشاورزی

کاربرد پنوماتیک در برق

کاربرد پنوماتیک در برق بسیار گسترده می‌باشد. چرا که خود برق دارای زیرمجموعه‌های بسیار گسترده‌ای است. در میان آن‌ها از جمله مهم‌ترین موارد می‌توان به ماشین‌‌های برقی که در حوزه‌های جوشکاری، صنایع برش چوب و … استفاده می‌شوند اشاره کرد.

کاربردپنوماتیک دربرق

کاربرد پنوماتیک در تجهیزات ورزشی

بسیاری از وسایل ورزشی که در باشگاه های بدنسازی وجود دارند، مکانیزم عملکرد پنوماتیکی دارند.

از دوچرخه ثابت گرفته تا تجهیزات ورزشی مناسب وزنه برداری از جمله کاربردهای سیستم پنوماتیک به شمار می روند.

کاربرد پنوماتیک در آلات موسیقی

کاربرد پنوماتیک را می توان در ابزارهای موسیقی نیز مشاهده کرد.

وقتی از ابزار موسیقی استفاده می کنید که با سیستم پنوماتیک کار می کنند،
در واقع هوا است که برای به صدا درآوردن آن به شما کمک می کند.

به عبارت دیگر دستان شما هیچ گونه تماس مستقیمی با ابزار موسیقی برای تولید صدا ندارند.

اکومولاتور چیست ؟

اکومولاتور چیست ؟

اکومولاتور وسیله‌ای است که در سیستم‌ های برودتی مایع را از گاز جدا می‌ کند. این وسیله در انتهای خط ساکشن ( قبل از کمپرسور

ادامه مطلب »
خصوصیات فلومتر توربینی 

خصوصیات فلومتر توربینی 

از انواع فلومتر‌های کاربردی که از دقت زیادی دارند، می‌توان به فلومتر توربینی اشاره کرد. این دبی سنج از انرژی مکانیکی مایع برای چرخاندن روتور

ادامه مطلب »
برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *