سیستم هیدرولیک چیست؟

سیستم هیدرولیک چیست؟

سیستم هیدرولیک چیست؟

می دانیم هیدرو به معنی آب است. اما مسئله این است که آب باعث می شود سیستم زنگ بزند بنابراین منظور ما از هیدرو در این بخش روغن است. هیدرولیک های روغنی توانایی انتقال انرژی دینامیکی و استاتیکی دارند و در حوزه صنعت و مکانیک کاربردزیدی دارند. 

کارکرد یک سیستم هیدرویک به چه صورت است؟

ابتدا روغن از صافی رد می شود و از درون مخزن وارد لوله می شود. در این سیستم ما یک پمپ داریم که این پمپ را می توان با موتور هوایی یا توربین گازی راه اندازی کرد. بعد از اینکه پمپ شروع به فعالیت می کند فشار وارده بر روغن درون سیستم بیشتر می شود و با توجه به پتانسیل پمپ فشار مورد نیاز برای روغن ایجاد و مصرف می شود.  در مرحله دوم روغن بر پیستون فشار وارد می کند. 

انواع سیستم های هیدرولیک

سیستم های هیدرولیک به طور کلی دو گروه هستند مدار باز و مدار بسته و تفاوت آن ها در جریان بین سیال پمپ و عملگرها است. در هیدرولیک مدار بسته جریان از پمپ به سمت عملگر می رود و سپس در مدار قرار می گیرد. 

چرا روغن؟

اینکه روغن باعث روان نشدن لغزش ها اجزای پیستون در سیلندرها می شود و همچنین از زنگ زدگی جلوگیری می کند. و همچنین با حرکت در قسمت های مختلف تغییر حجم نمی دهد.

روغن هیدرولیک

چه نکاتی را باید هنگام انتخاب روغن هیدرولیک در نظر داشته باشیم؟

اول اینکه خواص فیزیکی و مشخصات روغن را چک کنید 

دوم: عملکرد روغن در بلند مدت را چک کنید!

سوم: سیال باید اصطکاک را کم کند پس باید لایه نازکی بین قطعات متحرک ایجاد کند. 

چهارم: ویسکوزیته آن در حدی باشد که بتوان آن را پمپ کرد.

اجزای سیستم هیدرولیک چیست؟

ساختمان کلی سیستم های هیدرولیکی چهار بخش اصلی دارد که در آن ها مایع وجود دارد. اصلی ترین و اولین جز مخزن آن است که محل نگهداری روغن است. وظیفه مخزن، انتقال گرما به سیستم هیدرولیک است. وظیفه دیگر آن حذف رطوبت از سیستم است. 

دومین جز تشکیل دهنده سیستم پمپ آن است. پمپ مایع را تکان می دهد و آن را به سیستم منتقل می کند. انواع پمپ هایی که در سیستم ها به کار می روند عبارتند از پمپ های پره ای، پمپ های دنده ای، پپمپ های پیستونی. 

سومین جز این سیستم ها سوپاپ ها هستند، که وظیفه آن ها راه اندازی و حرکت مبتنی بر مایع را به عهده دارند. این سوپاپ ها با استفاده از روش های هیدرولیکی، دستی، مکانیکی یا پنوماتیکی فعال می شوند.  

در نهایت محرک ها هستند که انرژی که از سیستم دریافت می کنند را به حرکت های خطی یا چرخشی تبدیل می کنند. 

هیدرولیک چه کاربردهایی دارد؟

می توان از مهم ترین کاربرد هیدرولیک به طراحی خودرو ها اشاره کرد. اینکه ترمز های هیرولیکی جایگزین ترمزهای اهرمی شدند. که با به کار گیری انعطاف پذیری مایعات و با اعمال فشار به مایع، امکان انتقال نیروی ترمز به تمام چرخ های اتومبیل به وجود آمد. به طور کلی سیستم های هیدرولیکی درجاهایی به کار می رود که قدرت زیاد و حرکت آهسته لازم است. 

سیستم هیدرولیکی

معایب سیستم هیدرولیکی

در حین انتقال مایع فشار افت می کند. 

کار با فشار بالا خطرناک است

مولدهای هیدرولیکی نسبت به مکانیکی بازده کمتری دارند. 

بالا بودن مخارج 

مزایای سیستم هیدرولیک

طراحی ساده و کاربردی

این سیستم ها در مقایسه با بقیه سیستمها دارای قطعات کمتری هستند.

قدرتمند در انتقال نیرو

مزیت مهم این سیستم ها تحمل بالای نیرو است. 

انعطاف پذیری بالا:

انعطاف پذیری این سیستم تا حد خوبی به خاطر وجود شلنگ ها و لوله های موجود در آن است. 

راندمان بالا:

این سیستم بازدهی بالایی دارد علت آن وجود کم بودن تلفات، پایین بودن هزینه انتقال قدرت، مینمم کردن هزینه ها در نگهداری است. 

health-safety

نکات ایمنی را فراموش نکنید!

نشست سوراخ سنجاق 

باید توجه زیادی ب محکم جفت شدن مهره ها، لوله ها، دهانه تغذیه و مسیر کار قطعات فعال داشته باشید. 

اتصال نادرست

به هیچ وجه نباید یک پمپ فشار قوی را به سیستم هیدرولیک با  فشار کم متصل کنید. به طئور کلی  اتصال یک تجهیز فشار کم به سیستم فشار قوی نیز اشتباه بزرگی است. چون که احتمال پارگی دستگاه، شلنگ و یا اتصالات دستگاه وجود دارد.

 

اکومولاتور چیست ؟

اکومولاتور چیست ؟

اکومولاتور وسیله‌ای است که در سیستم‌ های برودتی مایع را از گاز جدا می‌ کند. این وسیله در انتهای خط ساکشن ( قبل از کمپرسور

ادامه مطلب »
خصوصیات فلومتر توربینی 

خصوصیات فلومتر توربینی 

از انواع فلومتر‌های کاربردی که از دقت زیادی دارند، می‌توان به فلومتر توربینی اشاره کرد. این دبی سنج از انرژی مکانیکی مایع برای چرخاندن روتور

ادامه مطلب »
برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *