جک پنوماتیک چیست؟

جک پنوماتیک چیست؟

جک پنوماتیک چیست؟

همان طور که در بقیه مقالات نیز اشاره کردیم، معنی لغوی پنوماتیک هوا است و از گازهای فشرده برای ایجاد نیروی مکانیکی استفاده می کنند. بیشتر کارخانه ها نیز از هوای فشرده برای چک کردن ابزارهای دقیق استفاده می کنند. در صنعت بیشتر سیستم هایی که از فناوری پنوماتیک استفاده می کنند  با استفاده از گازهای فشرده یا بی اثر استفاده می کنند. به طور مثال از بعضی از کمپرسورهای سیلندری با موتورهای الکتریکی شروع به کار می کنند. تجهیزاتی که در صنعت استفاده می شود به سیستم هایی که از نظر اقتصادی به صرفه باشند نیاز دارند. از طرفی این سیستم ها به ایمنی و انعطاف بالایی نیز نیاز دارند. اما در این مقاله می خواهیم از جک پنوماتیک صحبت کنیم یا بهتر بگوییم سیستم های پنوماتیکی که به وسیله شیرهای سلونوئیدی کنترل می شود. 

کارکرد جک پنوماتیک چگونه است؟

جگ پنوماتیک یک کیسه هوا است که با استفاده از هوای فشرده از آن برای بلند کردن اجسام استفاده می کنند. این جک ها انواعی دارند به طور مثال جک هواپیما و جک خودرو با هم متفاوت هستند. این جک ها برای اینکه در وضعیت نیم دور آن ها را قرار دهید اصلا گزینه ی خوبی نیستند، چرا که وقتی شما شما یک جک دارید که در حال حرکت می باشدو دریچه های آن بسته هستند جک سریعا متوقف نمی شوند. وقتی که به کمک پیستون باری که روی یک جک مکانیک است در وضعیت میانی قرار می دهید میله حرکت می کند و هوا فشرده می شود. 

pneumatic--jack

جک چهارمیل چیست؟

از بین جک هایی که در بازار موجود هستند، جک چهار میل معروف ترین جکی است که هم قیمت مناسبی دارد و هم کارکرد خیلی خوبی دارد. معیاری انتخاب جک پنوماتیک میزان باری است که قرار است توسط آن حمل شود. از طرفی قدرت جک چهار میل به قطر آن بستگی داردهر چه قطر جک بیشتر باشد به همان اندازه قدرت جک نیز بیشتر می شود. اجزای این جک شامل جک داخلی، پیستون، پکینگ و سلندر می باشد. قطر های موجود در بازار شامل قطر 32 تا 200 میل می باشد. از این جک ها برای وزن های تا دو تن نیز استفاده می شود. 

جک چهار میل

هر چه جک کوچک تر باشد کارایی آن بیشتر است

از جک پنوماتیک و بقیه سیستم های پنوماتیک  به عنوان گزینه های خوب یاد می شود چرا که هم از سرعت بالایی برخوردار هستند و هم اینکه با تجهیزات دستی بهتر کار می کنند و مهم تر از همه صرفه اقتصادی آن هاست. جک های زیادی در بازار موجود است که می توان بین آنها به جک های کامپکت اشاره کرد.  این مدل جک چونکه نسبت به بقیه جک حجم کمتری را اشغال می کند و همچنین نصب آن ها نیز آسان است.

انواع جک های پنوماتیک

همه جک های پنوماتیکی به یکی از این دو دسته تقسیم می شوند: یک طرفه یا دو طرفه.

جک های پنوماتیک یک طرفه می توانند حرکت در یک جهت را با اجازه دادن به هوای فشرده وارد کرده و پیستون را از طریق یک ورودی منفرد حرکت دهند. پس از عبور هوا، یک فنر پیستون را به جای خود برمی گرداند. جک پنوماتیک یک طرفه تقریباً نصف مقدار هوای فشرده ای را مصرف می کند که جک پنوماتیک دو طرفه استفاده می کند.

جک های پنوماتیک دو طرفه دارای دو خروجی در دو طرف پیستون هستند که به هوای فشرده به داخل و خارج اجازه می دهد تا پیستون را به جلو و عقب هل دهد. مانند جک های پنوماتیک یک طرفه، جریان هوای سیلندر دوگانه توسط سوپاپ ها یا خطوط هوا کنترل می شود.

جک چهار میل پنوماتیک سیلندرهای دارای یک پیستون هستند، همراه با یک میله سیلندر پیستونی که فقط از یک انتها به بیرون می رسد.

جک دو شفت پنوماتیک یا TN سیلندرهایی دارای یک پیستون به همراه یک میله پیستونی هستند که از هر دو انتهای سیلندر بیرون می آیند.

جک رادلس پنوماتیک  از یک بدنه مستطیل شکل بلند، یک پیستون متصل مستقیم به کالسکه نصب، مهر و موم نواری سخت شده و ریل های کشویی تشکیل شده است. یک نوار سخت شده به صورت پنوماتیک سیلندر را آب بندی می کند، در حالی که دیگری شکاف را آب بندی می کند. باند دوم از آلودگی جلوگیری می کند. ریل ها نوارها را جدا می کنند تا به کالسکه اجازه حرکت دهند.

جک چرخشی پنوماتیک، روتاری یا دوار با دستکاری انرژی مکانیکی حرکت چرخشی ایجاد می کنند. آنها این انرژی مکانیکی را از هوای فشرده با اختلاف فشار جمع آوری می کنند.

جک کامپکت پنوماتیک از ضربات بسیار کوتاه استفاده می کنند و می توانند در فواصل کوچک حرکت کنند و قفل شوند. همچنین به عنوان سیلندرهای کوتاه مدت شناخته می شود، مشتریان از سیلندرهای فشرده برای کاربردهایی با فضای کم استفاده می کنند.

جک قلمی (مینیاتوری) پنوماتیک، سیلندرهای تک عمل معکوس و مستطیلی هستند. آنها دارای فنرهایی هستند که در میله های پیستونی منحصر به فرد قرار گرفته اند. آنها که به عنوان میکروسیلندر نیز شناخته می شوند، کاملاً همه کاره هستند.

jack

خرید جک های پنوماتیک

اگر تمایل دارید که یک جک پنوماتیک خریداری کنید، یا اینکه در این زمینه به مشاوره احتیاج دارید کافی است با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم. 

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *