واحد مراقبت پنوماتیک چیست؟| قیمت واحد مراقبت پنوماتیک

واحد مراقبت پنوماتیک چیست؟| قیمت واحد مراقبت پنوماتیک

واحد مراقبت پنوماتیک چیست؟

آشنایی با واحد مراقبت پنوماتیک

واحد مراقبت پنوماتیک از تجهیرات مهم در صنعت می باشد. یکی از هدف های ساخت آن این است که هوای خالض و فشرده برای سیستم پنوماتیک فراهم شود. محلی که واحد مراقبت پنوماتیک قرار می گیرد میانه خط تغذیه هوای فشرده است. آن دستگاه های صنعتی که واحد مراقبت پنوماتیک دارند، طول عمر بیشترسی هم دارند و کمتر هم دچار مشکل می شوند. وقتی به سیستم های اتومات صنعتی نگاه می کنیم متوجه می شویم که تجهیزات پنوماتیکی نقش مهم ی در کارکرد آن ها دارند. نکته مهم در مورد این دستگاه ها این است که درصد خلوص این هوای فشرده از اهمیت بالایی برخوردار است. آنقدری  این مسئله اهمیت دارد که باید درون این سیستم از قطرات آب و ذرات معلق خبری نباشد تا بتوانیم راندمان دستگاه را بالا ببریم. برای همین امر از واحد مراقبت پنوماتیک استفاده می شود. 

واحد مراقبت پنوماتیک

وظیفه واحد مراقبت چیست؟

سیستم های مختلفی برای تولید هوای فشرده وجود دارد، در هرسیستم وظیفه واحد مراقبت این است که باعث ایجاد یک فیلتراسیون قدرتمند در سیستم شود و هوای فشرده را آماده سازی کند. کارکرد این فیلتراسیون به این صورت است که هوایی که به قسمت های مختلف پنوماتیک تحویل می دهد بدون ناخالصی باشد. در یک جمله اگر بخواهیم بگوییم وظیفه مراقبت این است که هوای فشرده سیستم های پنوماتیکی را تامین می کند. 

سوالی که پیش می آید این است که چرا هوایی که به کمپرسور تحویل داده می شود باید تسویه شود؟

وقتی کمپرسور ها هوای مورد نیاز سیستم را از هوای اطراف شان تامین می کنند این هوا ممکن است که دارای رطوبت و یا ذرات خاک باشد در این شرایط کمپرسور نمی تواند این ناخالصی را رفع کند. این ناخالصی تحت هر شرایطی باید از هوای درون سیستم حذف شده باشند چرا که باعث اختلال در روال کلی سیستم می شوند. در این شرایط است که واحد مراقبت پنوماتیک نقش حیاتی و مهم خود را ایفا میکند. این سیستم هر نوع رطوبتی که در هوا وجود داشته باشد را به طور کامل حذف می کند و. از آسیب دیدن سیستم جلوگیری می کند. واحد های پنوماتیکی به طور کلی از سه بخش فیلتر، روغن زن و رگولاتور تشکیل شده اند. در ادامه می خواهیم کارکرد این واحد را توضیح دهیم. با ما همراه باشید. 

وظیفه واحد مراقبت پنوماتیک

چرا باید هوای فشرده سازی شده آماده شود؟

به طور کلی آماده سازی هوای فشرده به چند علت انجام می شود:

  • کیفیت مقدار آب، ذرات و روغن
  • کمیت حداقل و حداکثر میزان عبوری هوای فشرده
  • فشار حداقل و حداکثر فشار و دقت تنظیم آن
  •  

وظیفه فیلتر چیست؟

هوای فشرده ای که تولید می شود وقتی از کمپرسور خارج می شود، گرم است و حاوی رطوبت و مقدار زیادی کثیفی می باشد. این موضوع باعث می شود که تجهیزاتی مانند شیرها،کمپرسور ها دچار استهلاک شوند. به همین دلیل باید هوای فشرده فیلتر شود، فشار آن تنظیم شود، بعضی وقت ها حتی لازم است باید با روغن ترکیب شود. 

وقتی فیلتر در سیستم وجود دارد باعث تمیز شدن هوای فشرده می شود. کارکرد آن این طور است که هوا را تحت فشار قرار می دهد و ذرات جامد موجود در آن مثل گرد و غبار، خاک یا روغن را از آن می زداید. در خط هوای فشرده فیلتر را در نزدیکی رگولاتور، روغن زن، شیر کنترل جهت و عملگرهایی مانند سیلندر و موتور نصب می شود. 

نکته مهم در مورد فیلتر ها این است که آلودگی های جدا شده به وسیله فیلتر در محفظه پایین  آن جمع می شود اگر این آلودگی های جمع شده تخلیه نشوند باعث برگشت آلودگی به هوای تصفیه شده می شود. تخلیه را می توان به صورت دستی یا اتوماتیک انجام داد بالطبع اگر به صورت اتومات انجام شود بر کیفیت محصول نهایی تاثیر بسزایی می گذارد. 

فیلتر پنوماتیک

انواع فیلتر

فیلترهای اولیه

این فیلتر ها مانند نوعی صافی هستند که معمولا حالت استوانه ای دارند وهوا از از بیرون به داخل استوانه جریان پیدا میکند و ذرات جامد و تا جایی که سطح آن اجازه بدهد مقداری از رطوبت و روغن را را جدا می کند. این فیلتر ها معمولا یک بار مصرف هستند و بعضی از آن ها نیز قابلیت شستن و استفاده مجدد دارند. سایز این فیلتر ها معمولا بین 25 تا 40 میکرون بوده که برای کاربرد های معمولی مناسب هستند. 

میکرو فیلترها 

کاربرد این فیلترها گسترده است این فیلتر توانایی اینکه ذرات روغن را به کمتر از 0/01 برسانند را دارند. میکروفیلتر ها از لایه های مختلفی تشکیل شده اند که هوا از بیرون به درون آن ها جریان پیدا می کند این موضوع باعث می شود که ذرات آب و روغن به مرور زمان به سمت خارج فیلتر حرکت می کند و در محفظه جمع می شود. 

فیلتر کربن فعال

در این فیلتر ها هیدروکربن ها به کربن های اصلی می چسبند و به همین دلیل همه فیلتر های کربن فعال یک مصرف هستند و امکان استفاده مجدد از آن ها وجود ندارد. این که فیلتر کربن فعال بعد از خشک کن و میکرو فیلتر قرار بگیرد نکته مهمی است.

اصلی ترین ویژگی فیلترها در واحد مراقبت پنوماتیک چیست؟

مهم ترین ویژگی فیلترها راندمان آن ها است چرا که نشان دهنده درضد ذراتی که است که با اندازه ویژه و خاص می تواند آن را جدا کند. راندمان را معمولا برای یک اندازه خاص بیان می کنند. برای تشخیص اینکه چه زمانی باید فیلتر را عوض کنیم باید اختلاف فشار در زمان عبور هوا از فیلتر انجام شود. 

انواع فیلتر های پنوماتیک

بهترین روش برای جداسازی رطوبت موجود در هوای فشرده

درست ترین روش برای جدا کردن رطوبت هوای موجود هوای فشرده، استفاده کردن از یک خشک کن است. اگر به هر دلیلی نتوانید از خشک کن استفاده کنید، باید از فیلتر ها برای جدا سازی آب استفاده شود. 

  • رگلاتور

تغییرات فشار در لوله ها باعث تغییرات منفی در شیرها، زمان حرکت سیلندرها، و مشخصات زمانی شیرهای کنترل جریان و شیرهای حافظه می شود. به همین خاطر فشار ثابت مقدمه ای برای کارکرد بدون مشکل یک کنترل پنوماتیک است. برای ایجاد فشار ثابت در رگولاتور ها شبکه هوای فشرده را در بخش مرکزی قرار داده می شود. معمولا تنظیم کننده فشار را بعد از فیلتر قرار می دهند که با وجود نوسانات فشار و مصرف هوا فشار را ثابت نگه دارید. فشار هوا باید قبل از ورود به هر قسمت اندازه گیری و تنظیم شود.

رگولاتور در پنوماتیک

مطالب دیگر

اکومولاتور چیست ؟

اکومولاتور چیست ؟

اکومولاتور وسیله‌ای است که در سیستم‌ های برودتی مایع را از گاز جدا می‌ کند. این وسیله در انتهای خط ساکشن ( قبل از کمپرسور

ادامه مطلب »
خصوصیات فلومتر توربینی 

خصوصیات فلومتر توربینی 

از انواع فلومتر‌های کاربردی که از دقت زیادی دارند، می‌توان به فلومتر توربینی اشاره کرد. این دبی سنج از انرژی مکانیکی مایع برای چرخاندن روتور

ادامه مطلب »
برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *